Kokomak jest doskonałą rośliną do obsadzania pergoli, płotów, murów i drzewMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditor

Jak uprawiać pnący i dekoracyjny kokornak?

23.04.2023., 07:30h
W niektórych rejonach Polski kokornak wielkolistny zwany jest krzewem szlacheckim ze względu na imponujące rozmiary. Dodatkowym atutem tego pnącza jest duża mrozoodporność, dzięki czemu może być uprawiane we wszystkich rejonach kraju

Sprytne pułapki kokornaku na owady

Nazwa „wielkolistny” jest absolutnie uzasadniona, gdyż jego liście osiągają niebagatelne rozmiary, jak u paulowni. Czasem są średnicy 30 cm, ciemnozielone z wierzchu i sinozielone od spodu. Cała roślina może osiągnąć 10 m wysokości, przy czym roczne przyrosty to czasem nawet 2 m długości. Młode pędy są ciemnozielone, starsze szarozielone. Pnie się po podporach, pniach drzew, parkanach, pergolach, tworząc zieloną nieprzeniknioną ścianę z nakładających się na siebie dachówkowato liści. Roślina pnie się za pomocą pędów, które owijają się w prawo, a także ogonkami liściowymi.

Kokornak można zastosować jako roś­linę okrywową między starodrzewem. Wczesną wiosną liście kokornaka są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółto. Oryginalne są również niewielkie kwiaty o fajkowatym kształcie koloru żółtobrązowego pojawiające się w maju i czerwcu. Zwisają na długich ogonkach, są rurkowate, wygięte i posiadają szeroki kołnierz. Tu ciekawostka: zwabione lekkim zapachem owady wchodzą do wnętrza kwiatu i zostają uwięzione w jego gardzieli do czasu dokładnego zapylenia. Z kwiatów tworzą się owoce, torebki nieco przypominające kształtem ogórki, o długości do 10 cm, które we wrześniu pękają, uwalniając nasiona.

Jakie warunki sprzyjają kokornakowi? 

Jest to długowieczne pnącze żyjące nawet kilka­dziesiąt lat. Najlepiej mu w półcieniu lub miejscu zacienionym, przy wystawie zachodniej lub północnej. W miejscach nasłonecznionych często jest atakowany przez przędziorki. Wymaga gleb żyznych, wilgotnych, najlepsze są gleby wapienne lub obojętne. Z uwagi na rozmiary preferuje miejsca osłonięte. I jeszcze słowo o podporach. Muszą być solidne, by utrzymały ciężar rośliny, i mieć co najmniej 8 m wysokości. Bardzo ciekawie prezentuje się puszczony po wąskich, 30- lub 50-centymetrowej szerokości podporach, gdzie wygląda niczym zielony słup. Może być sadzony w sąsiedztwie starych żywych lub martwych drzew, gdzie fantazyjnie oplącze konary.

Po posadzeniu wymaga co najmniej dwóch lat, by rozpocząć intensywny wzrost. W tym czasie powinien być przycinany, aby dobrze się rozgałęzić. W późniejszych latach cięcie nie jest konieczne, ale gdy się rozrośnie do zbyt dużych rozmiarów i uznamy, że należy ograniczyć jego wzrost, można zabieg wykonać bez obaw, bo dobrze odrasta nawet po silnym cięciu.

Gatunków kokornaku jest kilkaset, lecz w naszym klimacie można uprawiać oprócz wielkolistnego także mandżurski, kokornak owłosiony, który jest mniej dekoracyjny od wymienionych wyżej, oraz Aristolochia clematitis. Ten ostatni dorasta do 1,5 m wysokości, ma liście do 15 cm i kwitnie w maju na żółto. Łatwo traci się nad nim kontrolę i staje się on wtedy uciążliwym, inwazyjnym chwastem.

Najlepszy termin sadzenia kokornaku to wios­na. Przed sadzeniem dobrze jest bryłę korzeniową namoczyć przez około 30 minut, aż dobrze nasiąknie. W wykopanym dołku umieszczamy roślinę w glebie 5 cm głębiej, niż rosła do tej pory.

image

Kokomak jest doskonałą rośliną do obsadzania pergoli, płotów, murów i drzew

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

fot. Małgorzata Wyrzykowska

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 15/2023 na str. 65. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:04