Jak wygląda nawłoć?
Nawłocie znajdują zastosowanie nie tylko jako rośliny ozdobne, lecz także w ziołolecznictwie. Prawdziwa mimoza, czyli czułek wstydliwy, ma niepozorne kwiaty zebrane w kuleczki koloru różowego, a jej cechą charakterystyczną jest wrażliwość liści na dotyk, które zwijają się natychmiast po dotknięciu. Nawłoć jest pozbawiona tej cechy, reaguje wręcz przeciwnie – walczy się z nią, tnie, wyrywa, a ona wciąż się rozrasta. Te żółte, miododajne, delikatne i drobne kwiatki zebrane w wiechokształtne grona, które pojawiają się w drugiej połowie lata, są zwiastunami nadchodzącej jesieni.
Gdzie najlepiej sadzić nawłoć?
Zarastają chętnie nawet skrajnie trudne warunki, brzegi pól, lasów i dróg. Można je sadzić właściwie wszędzie (najodpowiedniejsza pora sadzenia to późna wiosna) – na glebach suchych, jak i umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Jedyne, o czym należy pamiętać podczas uprawy, to wycinanie tuż nad ziemią części nadziemnych wczesną wiosną lub jesienią.
W jaki sposób sadzić nawłoć?
Rośliny te można wykorzystać do obsadzeń naturalistycznych, tworzenia grup ogrodowych, szczególnie w miejscach, gdzie będą miały możliwość swobodnego rozrastania. Są gatunki, które rosną słabiej od najbardziej ekspansywnej nawłoci kanadyjskiej. Mogą być wykorzystywane do nasadzeń na rabatach, jako rośliny obwódkowe, a nawet na ogródkach skalnych. Można tworzyć z nimi kolorowe kompozycje kwietne, na przykład z fioletowo kwitnącymi astrami, jeżówką, słonecznikiem szorstkim czy przegorzanem, a także z bylinami o ozdobnych liściach.
Jak w prawidłowy sposób dobrać nawłoć do terenu, na którym chcemy ją posadzić?
Gatunki najczęściej porastające wszelkie ugory i obrzeża pól to nawłoć kanadyjska i późna. Obie dorastają do 1,5 m wysokości, kwitną na żółto, a różni je tylko pora kwitnienia. Kwitnienie kanadyjskiej trwa od lipca do września, natomiast późnej – do października.
W Polsce występują również mniej znane nawłocie:
- alpejska,
- pospolita,
- wąskolistna.
W uprawie najczęściej występują nawłocie ogrodowe, wyhodowane z krzyżówek kanadyjskiej z innymi gatunkami. Te charakteryzują się pokrojem, okresem kwitnienia i siłą wzrostu.
Polecanymi gatunkami do uprawy ogrodowej są Minutissima – nawłoć dorastająca do 10 cm wysokości o kulistym, zwartym pokroju, która kwitnie od lipca do września. Goldzwerg dorasta do 20 cm, kwitnie od lipca do września. Trochę wyższa jest Laurin – dorasta do 25 cm, jest krępa o krótkich kwiatostanach kwitnących w sierpniu i wrześ-
niu. Golden Dwart dorasta do 50 cm, ma zwarte i spłaszczone kwiatostany rozwijające się w sierpniu. Nieco wyższa jest odmiana Goldkind, która osiąga do 70 cm, a jej kwiaty rozwijają się już w czerwcu. Jest zatem jedną z najwcześniej kwitnących. W sierpniu i wrześniu zakwita Golden Schower – odmiana osiągająca 80 cm wysokości. Ma luźne, przewieszające się kwiatostany. Lamore dorasta do 90 cm. Kwitnie późnym latem, doskonała na kwiat cięty. Najwyższym okazem hodowlanym jest Golden Wings. Osiąga nawet do 3 m wysokości, tworzy rozłożyste kwiatostany pojawiające się późnym latem, które są dekoracyjne do października.
Małgorzata Wyrzykowska