W celu zmniejszenia zachwaszczenia oprócz zabiegów agrotechnicznych, czyli wszelkich uprawek gleby, i stosowania preparatów chwastobójczych, stosuje się jeszcze mulczowanie. Polega ono na pozostawieniu resztek roślinnych, skoszonej trawy, kompostu czy zrębków. Uniemożliwią one kiełkowanie chwastów. Warto również poznać właściwości niektórych roślin poplonowych.
Najlepsze jest żyto
Praktyczną metodą jest jesienny wysiew roślin poplonowych z myślą o wiosennym przyoraniu bądź przekopaniu. Najlepszą do tego celu rośliną jest żyto, które po wiosennym przyoraniu wydziela do gleby substancje mogące ograniczyć rozwój i wschody siewek wielu chwastów. Antagonistycznie działa na chwastnicę jednostronną, komosę białą, szarłat szorstki czy pieprzycę. W przypadku jęczmienia, który ma podobne właściwości po przyoraniu i może być wykorzystany do walki z chwastami, warto go zastosować do zwalczania lub ograniczenia rozwoju i kiełkowania takich chwastów, jak: rzodkiew świrzepa, tasznik pospolity czy gwiazdnica pospolita.
Gryka dopełni dzieła
Do zwalczania chwastów przydadzą się wysiana poplonowo gryka, a także sorgo i słonecznik. Przekopane lub przyorane wiosną bądź jesienią po przemarznięciu resztki doskonale zredukują wschody takich gatunków chwastów, jak: chaber bławatek, tasznik pospolity, rumian polny, maruna bezwonna, powój polny, komosa biała, szczaw polny czy szarłat szorstki.
Reasumując, nie dość, że siejąc wymienione rośliny poplonowe, powstrzymamy rozwój najczęściej spotykanych i dokuczliwych chwastów, to jeszcze dostarczymy glebie wartościowej próchnicy, w którą gleba jest często uboga. Warto więc wykorzystać zjawisko allelopatii, które znane było już w starożytności, gdy prowadzono doświadczenia nad oddziaływaniem roślin na siebie. Wykorzystywano wówczas wyciągi z kwiatów łubinów i sok z szaleju do niszczenia niektórych korzeni drzew. W warzywnictwie kierujemy się tym zjawiskiem od lat z bardzo dobrym skutkiem.
- Słonecznik staje się coraz popularniejszą rośliną uprawową, ale mało kto wie, że jako poplon wpływa na zmniejszenie zachwaszczenia m.in. rumianem pospolitym
fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 60. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.