StoryEditorOgród

Jak zadbać o ochronę marchwi jeszcze przed jej siewem?

12.03.2022., 09:03h
Wiosna, przynajmniej ta astronomiczna, coraz bliżej. Już w marcu można przygotowywać się do wysiewu marchwi. O czym warto pamiętać, aby zapewnić jej najlepszą ochronę i warunki do wzrostu już na stracie?

Optymalny termin na siew marchwi to kwiecień i maj, ale zabiegi przygotowujące można zaplanować nawet na 30 dni przed siewem. Duże znaczenie ma też tu odpowiednia uprawa gleby i precyzyjny wysiew nasion. A jakie odmiany sieje się najwcześniej? Te z przeznaczeniem na przetwórstwo i tzw. świeży rynek., potem marchew do długiego przechowywania

Co zagraża marchwi i jak temu zapobiec?

Jak zwalczyć nicienie? Jest to możliwe dzięki użyciu takich środków jak:

Constans WG

To środek chroniący przed zgnilizną twardzikową, zawiera organizm żywy Coniothyrium minitans, który chroni korzenie marchwi i niszczy przetrwalniki grzyba Sclerotinia spp. – sprawcy zgnilizny twardzikowej. Stosuje się go doglebowo, ok. 10–30 dni przed planowanym siewem, dawką 8 kg/ha, czyli przy użyciu 500–700 l wody. Ciecz użytkową należy zużyć do opryskania chronionej powierzchni w ciągu 2 godzin, gdyż później traci skuteczność.

  • Następnie powierzchnię gleby po jej opryskaniu trzeba wymieszać na głębokości około 10 cm.
  • Po zabiegu Contans WG nie wolno doglebowo stosować chemicznych środków grzybobójczych, chroniących rośliny przed szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową.

Coxima

Jest nematocydem zawierającym fluopyram z grupy benzamidów, który działa kontaktowo i układowo. W uprawach marchwi, pietruszki, pasternaku, selera i buraka ćwikłowego zwalcza:

  • guzaki,
  • korzeniaka szkodliwego,
  • cysty mątwika marchwiowego,
  • nicienie glebowe z rodzajów Trichodorus oraz Tylenchorhynchus.,
  • a także w ochronie ziemniaka przed mątwikami (ziemniaczanym i agresywnym) przynajmniej 3 dni przed sadzeniem bulw.

Środek stosuje się w proporcji 0,625 l/ha w 200–1000 l wody w postaci oprysku na ok. 10 dni przed siewem marchwi. Następnie trzeba wymieszać z glebą na głębokość 10–20 cm.

Velum Prime

Jest nematocydem zawierającym fluopyram z grupy benzamidów działający kontaktowo i układowo.

Można go stosować w uprawach: marchwi, pietruszki, pasternaku, buraka ćwikłowego i selera,

  • Chroni przed:
  • guzakami,
  • korzeniakiem szkodliwym,
  • cystami mątwika marchwiowego,
  • oraz nicieniami glebowymi z rodzajów Trichodorus oraz Tylenchorhynchus,
  • stosowany również do ochrony ziemniaka.

Środek stosuje się w proporcji 0,625 l/ha w 200–1000 l wody w postaci oprysku.

Zabieg ten powinien być zaplanowany wcześniej i wykonany najpóźniej na 10 dni przed siewem nasion. Należy pamiętać o wymieszaniu z glebą na głębokości ok. 10–20 cm.

Voxamyl 10 G

Kolejny nematocyd, ale zawierający oksamyl  - związek z grupy karbaminianów, który działa układowo w roślinie. Dostępny w postaci granul. Jest pobierany przez korzenie.

W uprawie marchwi zwalcza nicienie migrujące, korzeniaki szkodliwe i guzaki korzeniowe. Ma także zastosowanie w ochronie ziemniaka.

Środek można stosować na dwa sposoby:

  1. przed siewem – jako etap przygotowania pola pod uprawę – 40 kg środka rozsiewa się na powierzchni 1 hektara, wykorzystując aplikator do granulatów i od razu miesza z glebą na głębokość 10–15 cm.
  2. równocześnie z siewem – aplikacja rzędowa 10 kg środka na hektar za pomocą aplikatora podłączonego do siewnika.

Vydate 10 G

Kolejny netamtocyd w postaci granulatu, zawierający oksamyl. Stosowany do zwalczania nicieni migrujących, korzeniaków szkodliwych i guzaków korzeniowych.

Środek można stosować na dwa sposoby dawkowania:

  1. dawka 40 kg/ha – stosowana do wysiewów równomiernych na całej powierzchni tuż przed siewem nasion marchwi. Środek miesza się z glebą na głębokość 10–15 cm.
  2. dawka 10 kg/ha podczas siewu – w rzędy przy założeniu odstępu między redlinami o szerokości co najmniej 50 cm. Podobnie możemy działać, chroniąc ziemniaki.

NEMguard DE 

Nematocyd pochodzenia roślinnego, zawiera 45% wyciąg z czosnku i jest produkowany w formie granul.

  • Środek stosuje się rzędowo za pomocą aplikatorów do granulowanych środków ochrony roślin podczas siewu nasion marchwi lub pasternaku w dawce 20 kg/ha.

Bactim Receptor  

Środek mikrobiologiczny ograniczający szkodliwość i liczebność nicieni, dostępny w postaci sproszkowanej lub mikrogranulatu (Bactim® Receptor GR).

Zawiera kompozycję grzybów mikoryzowych, saprofitycznych oraz promieniowców. Mikroorganizmy zawarte w preparacie szybko zasiedlają ryzosferę oraz wchodzą w symbiozę i interakcję z systemem korzeniowym, co utrudnia nicieniom jego zasiedlanie.

  • Stosuje się przed formowaniem redlin i aplikuje w formie oprysku, po czym należy go z nią zmieszać w dawce 1–2 kg/ha.
  • Zaleca się wykonanie ponownej aplikacji oprysku na glebę i rośliny w podobnej dawce, kiedy marchew znajduje się w fazie BBCH 41–43 – tj. gdy korzeń osiąga około 30% docelowej średnicy.
  • Zabieg wykonuje się przed deszczem, podczas deszczu lub nawadniając plantację po zabiegu.
  • Preparat zalecany też do stosowania w uprawie ziemniaka, buraka ćwikłowego, cebuli, czosnku, pietruszki, pasternaku i selera.

Nematodo Biocontrol

Jest preparatem bakteryjnym, który stwarza warunki niekorzystne dla żerowania nicieni, stosowany w formie oprysku niskociśnieniowego, gruba kropla, w dawce 1 kg/ha w 200–500 litrach wody. Może być stosowany łącznie z nawozami mineralnymi i organicznymi.

  • Stosuje się go na całą powierzchnię gleby przed siewem nasion, w trakcie uprawek lub innych zabiegów agrotechnicznych, tak aby umożliwić dobre i równomierne wymieszanie preparatu z glebą. Zabieg można powtarzać 2–3 razy w okresie wegetacyjnym.
  • Preparat sprawdzi się także w zaprawianiu nasion marchwi oraz sadzeniaków ziemniaka. Do zaprawienia materiału siewnego przeznaczonego na powierzchnię 1 ha potrzeba 1 kg preparatu, który rozpuszcza się w wodzie i nanosi na materiał siewny w postaci oprysku drobnokroplistego. Siew musi być wykonany najpóźniej po trzech dniach od zaprawienia.

Jak zwalczyć połyśnicę marchwiankę? Jest to możliwe dzięki użyciu takich środków jak:

Belem 0,8 MG – insektycyd granulowany, zawiera cypermetrynę (pyretroidy), działa kontaktowo i żołądkowo. Stosowany doglebowo podczas siewu marchwi siewnikiem z aplikatorem do granulowanych środków ochrony roślin. Zalecana dawka to 12 kg środka na hektar.

  • Środek sprawdzi się w ochronie pietruszki, pasternaku czy selera oraz w redlinach podczas sadzenia bulw ziemniaka w dawce 24 kg/ha, ponieważ chroni plantację przed drutowcami.

Jak zwalczyć ślimaki w marchwi? Jest to możliwe dzięki użyciu takich środków jak:

Ironmax Pro – granulowany moluskocyd zawierający fosforan żelaza. Stosowany do zwalczania ślimaków nagich. Pierwszą aplikację granul na powierzchnię pola w dawce 7 kg/ha można wykonać 7 dni przed siewem marchwi i kontynuować do fazy 4 liści marchwi (BBCH 14), w odstępach przynajmniej 5-dniowych. Maksymalna dawka środka na rok może wynieść 28 kg/ha.

Ironclad (fosforan żelaza) – granulat zwalczający ślimakinagie i skorupkowe. Można go zastosować przed wschodami w dawce 7 kg/ha i później, ale maksymalnie 4 razy w sezonie – w odstępach przynajmniej 7-dniowych. Rocznie można dojść do dawki maksymalnej 28 kg/ha.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie Zanim posiejesz marchew. O czym warto pamiętać?
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 10:16