StoryEditorogród

Jak zwalczać kędzierzawość liści brzoskwini?

24.02.2023., 12:02h
Tę chorobę każdy sadownik uprawiający brzoskwinie bądź nektaryny zna z własnego ogrodu. W celu ograniczenia jej występowania, wykonujemy zabiegi chemiczne w stanie bezlistnym.

Poznajmy tę najgroźniejszą z chorób, która powoduje deformację liści zmniejszając ich właściwości asymilacyjne. To kędzierzawość liści brzoskwini, którą wywołuje grzyb z rodziny workowców, spokrewniony z grzybem wywołującym również torbiel śliw.

Czym charakteryzuje się patogen wywołujący kędzierzawość liści brzoskwini?

Grzyb nie wytwarza owocników przystosowanych do przezimowania, lecz zimują zarodniki workowe oraz liczne konidia, które po skiełkowaniu przytwierdzają się do powierzchni pędów i łusek pąków a na powierzchni mogą przetrwać nawet do dwóch lat. Pączkowanie konidiów następuje podczas wilgotnej pogody, gdy są rozmywane po powierzchni korony drzewa. Zdolność zarodników konidialnych i workowych do długotrwałego przeżycia na powierzchni zasiedlonych organów drzewa wiąże się z ich odpornością na długotrwałe susze w okresie letnim, jak i długotrwałe mrozy zimą. Zarodniki bowiem chroni gruba błona, którą są otoczone.

Nasilenie choroby w dużej mierze uzależnione jest od stanu pogody w okresie wczesnowiosennym, gdy porażeniu ulegają liście, a te zarażane są w bardzo wczesnym stadium, gdy znajdują się jesz...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 13:56