Kierując się zasadą dobrego sąsiedztwa, spróbujmy naszym roślinom stworzyć właściwe warunki rozwoju. Warzywa będą o wiele lepiej rosły przy właściwym doborze – i to nie tylko innych warzyw, lecz także ziół i roślin ozdobnych. Stwórzmy więc ogród warzywny wśród kwiatów lub odwrotnie.
Co wpływa na to, że warzywa i kwiaty są coraz częściej uprawiane wspólnie?
W ostatnich latach coraz częściej o wspólnej uprawie warzyw i kwiatów decydują nie tylko względy praktyczne, lecz także estetyczne. Okazuje się, że nie tylko kwiaty i zioła zdobią warzywa, lecz także warzywa mogą uatrakcyjniać rabaty kwiatowe lub ziołowe. W uprawie współrzędnej warto wykorzystać fakt wabienia przez kwiaty wielu nie tylko pożytecznych owadów, m.in. bzygowatych, lecz także różnych szkodników, które w ten sposób odciągane są od głównego celu naszych starań, w tym przypadku dorodnych warzyw.
Rudbekia, dzielżan, aksamitka, nagietek, rumianek ogrodowy czy dalia ogrodowa są na liście roślin odstraszających i przeciwników cieniowych. Ważna jest również nasturcja, ale ta ma zgoła inne zadanie, a mianowicie jest wabikiem na mszyce. Odstraszą je natomiast lawenda, mięta czy petunia. Bielinka kapustnika odstraszą hyzop lekarski, szałwia lekarska i tymianek. Nornice nie będą robiły spustoszenia w warzywach, gdy poczują koronę cesarską, ułudkę czy nostrzyka. Połyśnicę marchwiankę odstraszą szałwia lekarska, tymianek i szczypiorek (mimo że jest warzywem, jego kwiatostany stanowią piękny akcent kolorystyczny).
Jakie rośliny można siać i sadzić obok siebie?
W podjęciu decyzji, jak, gdzie i co posiać czy posadzić, by nasz ogród warzywno-kwiatowy przyciągał wzrok ciekawskich, pomoże kilka informacji. Ogród będzie dawał dużo zadowolenia i korzyści przy ograniczonej liczbie zabiegów. A skoro tak, to dobrze jest poznać sympatie i antagonizmy wśród roślin i właściwie je wykorzystać.
Czosnek lubi sąsiedztwo bazylii, cząbru, tulipanów i lilii. Spośród warzyw – ogórków, pomidorów, sałaty, marchwi, buraka. Nie lubi zaś warzyw takich, jak fasola, groch czy kapustne.
Fasola lubi sąsiedztwo ogórków, sałaty, rzodkiewki, buraka ćwikłowego, selera, szpinaku, pomidora, cząbru, kopru, a z kwiatów – szałwii i aksamitki. Nie lubi natomiast grochu, czosnku, pora, kopru, cebuli.
Groch bardzo lubi sąsiedztwo szałwii, nasturcji i nagietka, a także ogórków, sałaty, marchwi, rzodkiewki, kopru i kminku. Nie lubi fasoli, pora, pomidora i cebuli.
Marchew bardzo lubi rosnąć w sąsiedztwie szałwii, nagietka, a także grochu, czosnku, pora, pomidora, rzodkiewki, sałaty, cebuli, majeranku, ale nie lubi selera.
Ogórek lubi sąsiedztwo nagietka, słonecznika i nasturcji, a z warzyw: fasoli, grochu, czosnku, bazylii, selera i szpinaku, nie lubi natomiast ziemniaka, pomidora, rzodkiewki i rzodkwi.
Pomidor dobrze rośnie w sąsiedztwie nagietka, a z warzyw – fasoli, pora, selera, cebuli, czosnku, pietruszki, bazylii, kopru i szpinaku. Nie lubi grochu, ogórka, kopru włoskiego, papryki i ziemniaków.
Sałata lubi sąsiedztwo grochu, ogórka, kapusty, kopru włoskiego, marchwi, rzodkiewki, cebuli, pomidora, mięty pieprzowej, ale nie lubi selera.
Kapusta, kalafior i brukselka lubią szałwię, tymianek, nagietka, aksamitkę, nasturcję. Z warzyw zaś: fasolę, groch, ogórka, sałatę, selera, szpinak, marchew, pomidora, miętę pieprzową, kolendrę. Nie lubią zaś czosnku, pora i cebuli.
Małgorzata Wyrzykowska