StoryEditorOgród

Jakie trociny do ściółkowania roślin?

01.03.2019., 19:03h
Nie należy stosować świeżych trocin do ściółkowania roślin, ponieważ pozyskane z tartaku trociny są zasiedlone przez mikroorganizmy, które do rozwoju wymagają azotu. Pobierają go z gleby, doprowadzając do jej wyjałowienia. Rośliny w wyniku braku azotu powoli zamierają. Szczególnie jest to istotne w pierwszym roku po posadzeniu.

Jak kompostować trociny?

W związku z tym przed wykorzystaniem trocin należy poddać je kompostowaniu. W tym celu wiosną rozsypujemy warstwę trocin na folii i przesypujemy saletrą, siarczanem amonu lub mocznikiem, rozsypujemy kolejną warstwę i znów nawozy azotowe. Po uzyskaniu pewnej wysokości pryzmy polewamy ją wodą, tak by trociny były wilgotne. W ciągu lata kilkakrotnie mieszamy i utrzymujemy wilgoć, w razie potrzeby polewając wodą. Do jesieni uzyskamy już odpowiednio przekompostowane trociny.

W kolejnych latach uprawy, gdy chcemy wykorzystać świeże trociny, rozsypujemy je jesienią wokół krzewów, natomiast wiosną musimy je potraktować azotem, by przyspieszyć ich rozkład. Stosujemy małe ilości nawozu, lecz często – do końca czerwca. Po częściowej mineralizacji trocin zawarte w nich składniki stają się dostępne dla roślin.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 03:36