Kto przegapił kwietniowy termin siewu do gruntu rzodkiewki i kopru, może to nadrobić jeszcze w maju. Siejemy także cykorię sałatową oraz rukolę. Jeśli nie przygotowaliśmy wcześniej rozsad sałaty, w maju możemy wysiać ją wprost do gruntu.
Namoczenie lub podkiełkowanie nasion tuż przed siewem pozwala uzyskać bardziej równomierne wschody nasion. Zabieg jest szczególnie zalecany przed siewem nasion bobu i grochu. Na czym polega moczenie? Nasiona należy umieścić w wodzie o temperaturze 25 do 30°C na mniej więcej 18 godzin. Po tym czasie napęczniałe nasiona trzeba lekko osuszyć, następnie delikatnie rozłożyć na gazecie i od razu przystąpić do siania.
Innym sposobem jest umieszczenie tuż po namoczeniu nasion na wilgotnej ligninie na 5 do 7 dni w temperaturze pokojowej (około 21°C). Podczas tego zabiegu nasiona bardzo szybko wypuszczają kiełki. Podkiełkowane nasionka należy ostrożnie, tak aby ich nie uszkodzić, umiejscowić w nawodnionej glebie.
To sposób dla doświadczonych ogrodników, którzy będą potrafili ocenić właściwy moment na siew podkiełkowanych nasion. Kiełki nie mogą być za duże, gdyż podczas siewu zostaną uszkodzone.
W czasie planowania, jakie warzywa mają znajdować się na poszczególnych grządkach, warto zastosować tzw. metodę uprawy współrzędnej. Zaleca się naprzemienne wysianie cebuli i marchwi. Zapach cebuli odstraszy połyśnicę i mszycę, czyli najczęściej atakujące szkodniki marchwi. Dodatkowo unoszące się w powietrzu olejki eteryczne pochodzące z liści marchwi będą działały odstraszająco na śmietkę cebulankę oraz wciornastki. Warto też wiedzieć, że sama obecność ziół korzystnie wpływa na jakość i plon w warzywniku. Mowa o tymianku, szałwii, piołunie, bazylii i majeranku. eh