Jakie warzywa na poplon można wysiać w czerwcu?
Czerwiec jest odpowiednim miesiącem, by pomyśleć o uprawie poplonów, które zajmą miejsce po uprawach głównych. Teraz można wysiać m.in. kalafiory, brokuły, buraki liściowe, sałaty i kalarepy.
Kiedy jest właściwy moment na uprawę kalafiora?
Kalafior należy do roślin bardzo wymagających, dlatego należy uprawiać go w pierwszym roku po oborniku, zastosowanym przed jesienną orką lub po wiosennym nawożeniu kompostem. Rozsadę produkujemy na rozsadniku, wysiewając nasiona do 20 czerwca w rzędy odległe od siebie o 15–20 cm. Po wzejściu siewki pikujemy, a po upływie miesiąca przesadzamy na miejsce stałe w rozstawie 50 × 60 cm.
Ponieważ uprawa kalafiora przypada na okres dużego nasłonecznienia, należy róże ochronić przed nadmiernym działaniem promieni, załamując górny liść.
Wśród odmian stosowanych do poplonowej uprawy są:
- Poranek – odmiana wczesna, dojrzewająca po około 60 dniach,
- Pionier i Rober – odmiany średnio wczesne, dojrzewające po 70–80 dniach.
Jak przebiega produkcja rozsady brokułu?
Produkcja rozsady brokułu i jego wymagania glebowe są takie same jak kalafiora. Ponieważ okres uprawy przebiega latem, podczas częstego niedoboru wody w glebie, na który brokuł jest bardzo wrażliwy, musimy pamiętać o systematycznym nawadnianiu roślin, jeżeli chcemy uzyskać róże dobrej jakości. Zbioru róż dokonujemy, gdy osiągną średnicę około 20 cm, ale na tym nie kończy się okres zbiorów, gdyż po ścięciu w kątach liści tworzą się następne róże, znacznie mniejsze, ale równie smaczne i wartościowe.
Do uprawy poplonowej nadają się odmiany:
- Wiarus – odmiana wczesna,
- Cezar i Sebastian – odmiany średnio wczesne.
W jakich miejscach wysiewać burak liściowy?
Burak liściowy, czyli boćwina (nie mylić z burakiem ćwikłowym) ma również krótki okres wegetacji, który wynosi 3–4 miesiące. Możemy go wysiewać bezpośrednio na miejsce stałe w rzędy odległe od siebie o 40 cm, a po wzejściu siewek dokonać przerywki, pozostawiając rośliny co 20 cm. W sytuacji gdy nie mamy jeszcze wolnego miejsca na zagonku, możemy wysiać nasiona na rozsadniku, a następnie, po zwolnieniu miejsca, przesadzić rozsadę w rozstawie 20 × 40 cm. Zbiór boćwiny polega na stopniowym wycinaniu liści na wysokości 3 cm nad ziemią.
Popularną odmianą jest Lukullus o pomarszczonych, żółtozielonych liściach oraz Vulcan o czerwonym zabarwieniu rozety.
Czy sałata jest rośliną poplonową?
Najczęściej uprawianą rośliną poplonową jest sałata, której nasiona wysiewamy na rozsadniku, a w fazie pierwszego liścia właściwego pikujemy. Rozsadę sałaty masłowej sadzi się w rozstawie 30 × 25 cm, natomiast odmian kruchych – 40 × 30 cm. W okresie suszy sałata wymaga nawadniania w celu uniknięcia twardnienia i gorzknienia. Pierwsze główki zbieramy po około 4–5 tygodniach.
Do uprawy letniej nadają się odmiany: Bona, Ewelina, Michalina, Nochowska i Tola, a z odmian kruchych polecane są: Arka, Aneta i Vanquard.
W końcu czerwca na rozsadniku wysiewamy kalarepę, a po około miesiącu jej rozsada jest gotowa do posadzenia na miejsce stałe. Sadzimy ją w rozstawie 25 × 20 cm.
Do uprawy letniej najlepsza jest odmiana Delikates Biała NOE, która dojrzewa po 55 dniach.
Małgorzata Wyrzykowska