StoryEditorWiadomości rolnicze

Jakie warzywa wysiać jako poplon?

13.07.2017., 15:07h
Jak wiadomo, gleba nie lubi leżeć odłogiem. Zebraliśmy pierwszą turę warzyw, czas pomyśleć co teraz posiać bądź posadzić, by zagospodarować puste miejsce. Można posiać kolejne warzywa, lecz także wysiać rośliny poplonowe takie jak facelia, gorczyca czy łubin, które później przekopiemy, dostarczając tym sposobem cennej próchnicy.
Wśród warzyw, które nadają się do uprawy poplonowej znajdujemy endywię, buraka ćwikłowego, kapustę pekińską, koper ogrodowy, fasolę szparagową, rukolę, roszponkę, sałatę łodygową (głąbik krakowski), rzepę, rzodkiew, szpinak, kalarepę.

Kłębki buraków ćwikłowych wysiewamy w rzędy co 20–30 cm, co 3–5 cm w rzędzie na głębokość ok. 3 cm. Po siewie dociskamy glebę, by zapewnić odpowiednie podsiąkanie wody, po około 10 dniach już powinny wzejść. Po wschodach należy przerwać rośliny, przy uprawie jesiennej prawidłowe zagęszczenie to ok. 20 roślin na 1 m bieżący rzędu. Buraki do przechowywania przerywamy pozostawiając odstępy w rzędzie 6–10 cm.

Fasolę szparagową wysiewamy rzędowo pojedynczo, kładąc nasiona co 6 cm, lub gniazdowo – po 5 nasion co 35 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić od 40 do 50 cm. Nasiona wysiewamy na gł. 3 cm. Do siewu najlepiej wybierać odmiany wczesne, które charakteryzują się krótszym okresem wegetacji. Można posiać między fasolką cząber. To zioło wpływa na lepszą kruchość i smak strąków. Drugą rośliną jest koper. Do 10 lipca można pokusić się również o wysiew ogórków. Do jesiennych przymrozków powinniśmy mieć kilka zbiorów.

Rzodkiew i rzodkiewka to warzywa, które wysiewamy dopiero w drugiej połowie miesiąca. Rzodkiewkę wysiewamy w rzędach odległych od siebie o 12 cm, natomiast między roślinami odstęp powinien wynosić 4 cm. Można również uprawiać ją z siewu rzutowego, lecz po wykiełkowaniu należy rośliny przerywać pozostawiając je w odległości jw. Warto pamiętać, że rzodkiewka uprawiana na jesienny zbiór rzadziej pada ofiarą szkodników. Rzodkiew wysiewamy w rzędy co ok. 20 cm, natomiast odstęp między roślinami w rzędzie powinien wynosić ok. 10 cm i głębokość ok. 1,5 cm.


Rzodkiewka w uprawie jako poplon charakteryzuje się lepszą jakością i mniejszą podatnością na robaczywienie

Sałatę liściową i sałatę łodygową, zwaną również głąbikiem krakowskim, wysiewamy w lipcu w rzędy co 25 cm, po wzejściu przerywamy rośliny, pozostawiając po jednej co 15 do 20 cm. Sałatę liściową zbieramy obcinając liście tuż nad ziemią. Przez dłuższy czas mamy świeżą sałatę, osiągając z małej powierzchni całkiem niezły plon. W przypadku sałaty łodygowej zrywamy tylko największe liście, łodygę pozostawiamy.


Kalarepę na poplon uprawiamy podobnie jak wczesne odmiany. Warunkiem dobrego plonu jest wysiew nasion, a następnie posadzenie młodych roślin w odpowiednim zagęszczeniu. Zbyt gęsto posadzone kalarepki znacznie wolniej tworzą zgrubienia. A zatem, rośliny sadzimy nie gęściej niż 25x25 cm. Jeśli możemy sobie pozwolić na większą rozstawę to sadźmy 30x30 cm. Tu również ma znaczenie głębokość sadzenia. Sadzi się ją płytko, a najwyżej wyrastające korzenie powinny być lekko przykryte ziemią, którą po posadzeniu uciskamy wokół rośliny.

Kapusta pekińska to kolejna roślina uprawiana w poplonie. Nigdy nie siejmy jej jednak przed 20 lipca. Wysiewamy ją w rzędy odległe o 40 cm. W rzędzie natomiast nasiona umieszczamy po 3 nasiona co 40 cm, na głębokość 1 cm. Po wykiełkowaniu zostawiamy tę najsilniejszą. Wyrywamy z ziemi przed spodziewanymi mrozami wraz z bryłą ziemi i dołujemy w wilgotnym piasku w przewiewnej piwnicy lub w gruncie.


Endywia to typowa roślina do uprawy poplonowej. Nasiona wysiewamy w rzędy co 30 cm. Po wzejściu rośliny przerywamy pozostawiając w rzędach co 30 cm. Po uzyskaniu odpowiedniej 4–6-liściowej rozsady przesadzamy na miejsce stałe na taką samą głębokość, na jaką rosły dotychczas. Liście sercowe muszą pozostać nad ziemią. Rozstawa pozostaje również podobna, czyli rzędy co 30 cm i w rzędzie też 30 cm. W uprawie endywii czeka nas bielenie liści, by pozbawić je charakterystycznej goryczki. Gdy liście osiągną maksymalną wielkość związujemy rozety najwyżej jak się da. Pamiętajmy, by liście były suche, w przeciwnym razie zaczną gnić. Bielenie trwa do 16 dni. Zabezpieczmy je tak, by główki nie ulegały zamoczeniu. Warto pamiętać, że endywia nie znosi przemrożenia. Warto wcześniej przenieść je z bryłą ziemi do piwnicy i tam zadołować.

Roszponkę, rukolę czy szpinak, możemy wysiać rzutowo na zagonie, a po wzejściu, jeśli rosną zbyt gęsto, należy je przerwać. Roszponkę, czyli tzw. mysie uszy, wysiewamy ok. 3 g nasion na 1 m2. Ponieważ rośliny są odporne na mrozy, możemy je wykorzystywać nawet zimą wycinając tuż nad ziemią. Dla ułatwienia zimowych zbiorów, przykryjmy zagonek chrustem lub innym materiałem zabezpieczającym. Podobną ilość nasion, czyli 3 g na 1 m2, wysiewamy w przypadku rukoli. Po zbyt gęstych wschodach siewki przerywamy, pozostawiając rośliny w odległości ok. 10 cm.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 10:46