Ten pospolity, ruderalny, rozsiewany przez ptaki w lasach, nieużytkach i przy zabudowaniach krzew zakwita w czerwcu, roztaczając intensywny zapach, niezbyt lubiany przez ludzi. Gdy znikną kwiaty, w ich miejsce pojawiają się owoce – czarne i błyszczące, wypełnione czerwonym sokiem.
Jak wygląda czarny bez?
Warto sięgnąć po sadzonki tej ciekawej rośliny, która nie tylko wydaje zdrowe dla człowieka owoce, jadalne kwiaty, lecz także może stanowić element dekoracyjny. Wyhodowane odmiany niczym nie ustępują urodą najwymyślniejszym zamorskim pięknościom.
Bez zakwita, prezentując białokremowe kwiaty zebrane w charakterystyczne baldachy. Liście ma duże, ciemne od góry i jaśniejsze od spodu. Wśród roślin czarnego bzu spotkać można odmianę Variegata o biało obrzeżonych liściach, która doskonale prezentuje się w towarzystwie krzewów o czerwonym zabarwieniu liści. Łakomym kąskiem dla koneserów jest Guinche Purple – ciemnopurpurowa odmiana, która z daleka wygląda bardziej jak wyrośnięta krzewuszka niż czarny bez, doskonale współgra z zachwycającą złocistą Aureą, która sprawia wrażenie niemal świecącej z daleka. Laciniata ma misternie powycinane, matowozielone liście i zgrabną koronę. Black Lace Eva tworzy regularną koronę, ma powycinane, pierzaste liście. Podczas kwitnienia tworzy niesamowity efekt wizualny dzięki połączeniu czarnych liści z różowymi kwiatami o cytrynowym zapachu. Orientalny pokrój pozwala zastąpić walory klonów palmowych.
Czy czarny bez jest wytrzymałą rośliną?
Wszystkie odmiany bzu czarnego są wyjątkowo wytrzymałe. Można o nim powiedzieć: gdzie nic nie urośnie – tam bez ma się doskonale, a to sprawia, że uprawa tej rośliny nie sprawia trudności. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, glebę żyzną o odczynie zbliżonym do obojętnego, próchniczną, umiarkowanie wilgotną. Jeśli poszukujemy czegoś niekłopotliwego, to ta roślina spełni nasze oczekiwania. Odpowiednią porą sadzenia są wiosna lub jesień, która sprzyja dobremu przyjęciu się z uwagi na pewną zawartość wilgoci w glebie i jeszcze sprzyjającą temperaturą.
Jak sadzić czarny bez?
Sadzonki bzu umieszczamy w dołku o głębokości około 50 cm, na usypanym kopczyku żyznej ziemi, rozkładając na nim korzenie około 5 do 7 cm głębiej niż rosły wcześniej. W odstępach co 2,5–3 m w rzędzie. Jest wrażliwy na chwasty i zastoiska mrozowe. Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, należy corocznie przycinać suche i uszkodzone pędy, co wspomoże zdrowy wzrost.
W jaki sposób wykorzystać dary czarnego bzu?
Z owoców można robić syropy, konfitury, soki i nalewki, natomiast baldachy kwiatów smażymy w cieście naleśnikowym lub robimy z nich nalewkę lub syrop, a także suszymy na zimowe herbatki. Kwiaty zawierają sole mineralne, garbniki i kwasy organiczne. Owoce są bogate w witaminy A, B i C, garbniki, fosfor, wapń i żelazo.
Przeczytaj również:
Małgorzata Wyrzykowska