StoryEditorWiadomości rolnicze

Kalanchoe – co się kryje pod tą nazwą

15.12.2016., 12:12h
Nadchodzi świąteczny okres, żadne wieńce adwentowe i przeróżne stroiki nie zastąpią kwitnących roślin doniczkowych. A kalanchoe to jedna z nich. To ona zimą gęsto obsypuje się kolorowymi kwiatami.

Obecnie rodzaj Kalanchoe obejmuje około 200 gatunków. Najpiękniejsze okazy pochodzą z Madagaskaru, lecz urodą niewiele ustępują gatunki występujące w całej Afryce. Rodzaj Kalanchoe reprezentowany jest zarówno przez maleńkie 10-centymetrowe rośliny, pnącza, krzewy, a także drzewa osiągające 3 m wysokości. Dla nas najbardziej interesujące są przedstawicielki dostosowane do naszych mieszkaniowych warunków. Są efektowne nie tylko z uwagi na błyszczące, grube i trwałe liście, lecz także dzięki atrakcyjnym kwiatom zebranym w baldachogrona.

Wszystkie gatunki kalanchoe mają jedną wspólną cechę, a mianowicie, są roślinami dnia krótkiego. Naturalnie ich kwitnienie przypada na okres zimowy, ale można go przedłużyć sztucznie zacieniając w dzień. Polega to na zakładaniu np. kartonu lub innego kaptura nieprzepuszczalnego światła. Karton należy utrzymywać na roślinie przez co najmniej 14 godzin na dobę. Zacieniania przez tak długi czas pozwoli na ponowne kwitnienie.

Ma swoje wymagania i preferencje
Kalanchoe nie jest rośliną wymagającą. Lubi stanowiska jasne, choć i do innych warunków się przystosuje. Temperatura, w jakiej powinna przebywać nie powinna spaść poniżej 10–12°C, najlepiej gdy utrzymuje się na poziomie od 15 do 22°C. Tak jak podaliśmy wcześniej, jest rośliną krótkiego dnia, więc wymaga zacieniania, które powinno trwać 2 miesięcy po wspomniane 14 godzin na dobę. Jeśli nie stworzymy jej takich warunków, to będzie się nadawała jedynie do wyrzucenia bo zmarnieje. Roślinę podlewamy oszczędnie i tylko wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest wysuszona.

Jej głównym walorem są kwiaty
Mnogość gatunków tego rodzaju daje nam również kolosalne możliwości ozdobne. To sukulent o mięsistych liściach. Tworzy wyprostowane pędy, na szczytach których rozwijają się kwiatostany złożone z dużej ilości małych kwiatków pojedynczych lub pełnych w zależności od odmiany. Występują gatunki o kwiatach w różnych odcieniach czerwieni, różowe, żółte, pomarańczowe, fioletowe, białe. Kwiaty tworzą kontrast z intensywną zielonością ząbkowanych liści. Należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany łącznie z łodyżkami. To umożliwi przedłużenie okresu kwitnienia i zawiązywanie się nowych pąków kwiatowych.

Małgorzata Wyrzykowska

Cały artykuł przeczytacie Państwo w  podwójnym numerze 51-21/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 06:18