StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny – czerwiec 2018

01.06.2018., 13:06h
Wkraczamy w okres letni, który charakteryzuje się suszą i wysokimi temperaturami. Musimy zatem zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność. Pamiętajmy jednak, by do podlewania nie stosować wody wprost ze studni czy wodociągu, ta nie spełnia norm temperaturowych. Nagrzana ziemia, rozgrzane rośliny i strumień lodowatej wody nie idą w parze. Postarajmy się umieścić w pobliżu duży zbiornik i w miarę ubytku wody uzupełniać.

Czas na opryski!

Wykonujemy opryski w pierwszy dzień z symbolem owocu, by zapobiec szarej pleśni na truskawkach. Przeprowadźmy opryski przeciwko parchowi jabłoni i grusz, a także przeciwko opadzinie liści wiśni oraz porzeczek. W dniu kwiatowym przed nowiem obserwujmy, czy nie ma zbyt dużo mrówek, które potrafią bardzo dotkliwie opanować rośliny i pomóc mszycy. Jeżeli jest ich zbyt dużo, wykonajmy oprysk wyciągiem z piołunu lub potasowym mydłem ogrodniczym.

Rozpoczynamy walkę ze ślimakami

Według niektórych dobrze jest zebrać te mięczaki do tekturowego pudełka i spalić, a uzyskanym popiołem wysypać ścieżki. W dni korzeniowe możemy rozpocząć przerywanie warzyw, m.in. buraków ćwikłowych. Warto te wyrwane przeznaczyć na botwinkę lub sałatkę. Zagony z cebulą i marchwią nakrywamy agrowłókniną lub gęsto tkaną jasną firanką w celu ochrony przed połyśnicą marchwianką i śmietką cebulanką.



  • Pamiętajmy o podlewaniu roślin ogrodowych wodą o odpowiedniej temperaturze
W dni z symbolem kwiatu wysiewamy ozdobne rośliny dwuletnie i byliny na jesienną rozsadę. W dni owocowe zasilamy gnojówkami ogórki i inne dyniowate, a także psiankowate. Dosiewamy fasolkę szparagową.

Zadbaj o murawę, zetnij zioła, wysadź melony

Po nowiu w dni liścia kosimy trawniki, a także zakładamy murawy z rolki. Ścinamy zioła do suszenia. Cząber, tymianek i rozmaryn skracamy tylko do 2/3. Gdy zetniemy zbyt mocno, rośliny mogą to przechorować bądź całkiem wypaść.




W połowie miesiąca wysadzamy melony i kawony do gruntu. Pod koniec miesiąca w dni owocowe przerzedzamy zawiązki na jabłoniach, gruszach i brzoskwiniach, pozostawiając odstępy ok. 15-centymetrowe. W dni korzeniowe wysiewamy rzepę i brukiew. Wiążemy pędy kwitnących czosnków jadalnych, czym zmusimy rośliny do wiązania większych ząbków, a zatem i główek. 





Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 10:19