StoryEditorWiadomości rolnicze

Kalendarz biodynamiczny – czerwiec

01.06.2017., 14:06h
W czerwcu wykonajmy profilaktycznie opryski w dni z symbolem owocu, by zapobiec szarej pleśni na truskawkach. Opryskajmy również drzewa owocowe. Lustrujmy uprawy pod kątem mszyc. Jeżeli jest ich zbyt dużo, wykonajmy oprysk wyciągiem z piołunu lub potasowym mydłem ogrodniczym.

Czerwiec to czas wzmożonej walki ze ślimakami. Sprawdźmy skuteczność pociętej świeżej trawy z dodatkiem ziela aksamitek. Na turkucie podjadki stosujmy wyciąg z wrotyczu z mydłem potasowym.

W dni liścia sadzimy rozsadę kapusty do kwaszenia. Zbieramy ziele rumianku do suszenia. Nie zapominajmy o zbiorach ziela na gnojówki, preparaty owadobójcze i zwalczające choroby. Warto zaopatrzyć się w pokrzywę, wrotycz, piołun, skrzyp. Zbieramy kwiaty cukinii i dyni (tylko męskie) do smażenia w cieście naleśnikowym. Wysiewamy nasiona rukoli, groszku, portulaki, cykorii, sałaty. Regularnie ścinamy ziele ziół i suszymy. Sadzimy rozsadę kawonów i melonów.

Od pełni dbamy o zdrowie naszych upraw. W dni owocu pryskamy drzewa na parcha, mączniaka, zarazę ogniową, zamieranie pędów. Walczymy ze szkodnikami – przędziorkami, mszycami, zwójkami, owocnicami. Warto opryskać rośliny Biohumusem w rozcieńczeniu 1:1.

Okrywamy zagony marchwi wiosennymi agrowłókninami przed nalotem połyśnicy. Międzyrzędzia ściółkujemy wysuszoną trawą. W dni korzenia do gruntu siejemy rzepę i brukiew, a zbieramy rzodkiewki. Kilka rzodkiewek można pozostawić do zakwitnięcia. Kwiaty można wykorzystać do sałatek. Rozkładamy pułapki na sprężyki i pędraki. Najlepsze do tego celu są pokrojone ziemniaki wciśnięte w glebę. W dni kwiatu wykopujemy cebule tulipanów, hiacyntów, narcyzów, krokusów. Po osuszeniu przechowujemy w przewiewnym miejscu do jesiennego sadzenia.

Do nowiu robimy naprawy, drobne remonty. Od nowiu po pełnię to czas sprzyjający rozmnażaniu. Tuż po nowiu rozpoczynamy sadzenie, zbiór i suszenie mięty, melisy, estragonu, cząbru, oregano. Zioła można też konserwować w oliwie. W dniu owocowym warzywa owocowe zasilamy nawozem z żywokostu 1:20, innym naturalnym nawozem lub gotowym Rosahumusem. Pod koniec miesiąca w dzień kwiatu wysiewamy nasiona orlików, bratków, dzwonków, goździków, stokrotek. Do sałatek dodajmy kwiaty nagietków, malw, cynii, nasturcji.



Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 21:38