W dni liścia sadź warzywa, drzewa i krzewy
Dni liścia to czas sadzenia sałaty, selera naciowego, brokułów, kalarepy oraz dymki przeznaczonej na szczypior. Sadzimy drzewa i krzewy, a także byliny ozdobne z liści. W dniu owocowym rozpoczynamy produkcję rozsady roślin dyniowatych, czyli patisonów, melonów, kabaczków, arbuzów, cukinii, a także ogórków, w tym najlepiej odmian o zwiększonej tolerancji na mączniaka rzekomego. Nie zapominamy o rozsadzie papryki, pomidorów i miechunki.
Pierwsze dni po pełni z symbolem korzenia wykorzystajmy do siewów wczesnych odmian marchwi, pora, selera oraz rzodkiewki. W drugiej połowie miesiąca będziemy wysiewać warzywa na przechowanie, czyli odmian późnych marchwi, pietruszki, selera i pora. Warto również wysadzić kilka sadzonek korzeniowych chrzanu.
Czas na siew kwiatów jednorocznych
W dni kwiatowe wysiewamy w tunelach i inspektach nasiona kwiatów jednorocznych uprawianych z rozsady. W drugiej połowie miesiąca można wysiewać wprost na rabaty nasiona chińskich astrów, cynii i lwich paszczy.
W dni liściowe w połowie miesiąca wysiewamy sałatę i zioła, wybierając miejsca dobrze nasłonecznione. Zakładamy trawniki, biorąc pod uwagę przeznaczenie – inną murawę wysiewamy tam, gdzie trawnik będzie użytkowany intensywnie, a inną na teren rekreacyjny z grillem. I pod tym kątem wybieramy nasiona traw.
Zrób oprysk przeciwko chorobom grzyowym
W połowie miesiąca w dni owocu warto wykonać oprysk na choroby grzybowe drzew pestkowych, a także jabłoni i grusz, korzystając ze środków ekologicznych. Zasilamy je również Rosahumusem.
Po pełni w dni kwiatowe przesadzamy rośliny doniczkowe. Przesadzanie wykonujemy co 2–3 lata. W przypadku dużych okazów wymieniamy w doniczkach jedynie wierzchnią 4–5-centymetrową warstwę podłoża. Podczas nowiu można wybrać się na wędkowanie.
Małgorzata Wyrzykowska