StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny – maj 2018

28.04.2018., 17:04h
To najbardziej pachnący miesiąc roku, ale także bardzo pracowity. Od początku aż po nów dni sprzyjające porządkom, drobnym naprawom, malowaniu i praniu.

Po pierwsze - zadbaj o trawnik

W ogrodzie zacznijmy miesiąc od pielęgnacji trawnika, wygrabmy filc, stare źdźbła traw, a tam gdzie są ubytki, wysiejmy nasiona. W pierwsze dni z symbolem owocu uzupełnijmy nasadzenia krzewów owocowych, borówki, maliny, porzeczki, a także poziomki. Warto od razu rozłożyć ściółki, by uniknąć kłopotów z pieleniem i nie tylko.

Jeśli gdzieś na roślinach dostrzeżemy kolonie mszyc, warto spryskać je wodą z dodatkiem mydła potasowego Himal, stosując 1 łyżkę mydła na 1 litr wody. Jeśli nie poskutkuje, do następnego zabiegu dodajmy łyżkę denaturatu.


Ostatni dzwonek na siew marchwi i buraków

W dni z symbolem korzenia warto zająć się wysiewem marchwi, buraków ćwikłowych, pietruszki i pasternaku. To ostatni dzwonek. W miejscach, gdzie rośliny już rosną, należy je przerwać, pozostawiając je co 5 cm. Dni kwiatowe poświęcamy rabatom.

Możemy uszczknąć wierzchołki rozsady, która się ukorzeniła. Wówczas uzyskamy rośliny krępe, bardziej rozkrzewione, z dużą ilością pąków kwiatowych. Szczególnie ten zabieg przyda się aksamitkom, nagietkom, cyniom, lwim paszczom i komosie. W dni liściowe zbieramy i suszymy liście pokrzywy na zimowe herbatki, do potraw, a w stanie sypkim i oczywiście jako podstawę naparów do ochrony roślin. W ogrodzie wysiewamy endywie, koper, letnie sałaty i bazylię.

Przygotuj gnojówkę z pokrzywy

W szklarni lub pod osłonami wysiewamy stewię i trawę cytrynową. Robimy gnojówki z pokrzywy i traktujemy nią rośliny, dostarczając cennych składników dolistnie. W dni owocowe przypadające w „zimnych ogrodnikach” możemy wysiać nasiona ogórków i dyń, nasiona fasoli szparagowej oraz cukrowej kukurydzy.

W nów warto wyskoczyć na ryby. Tuż po nowiu zasilmy rośliny ozdobne, szczególnie te kwitnące, stosując nawozy w aplikatorach. To również korzystny czas na sadzenie pelargonii, surfinii i werben, a także wszystkich gatunków doniczkowych i rabatowych. W dni liściowe wysadzamy na zagony kalarepę, kalafiory, kapustę. Warto postępować jak nasi rodzice, którzy korzenie kapustnych zamaczali w krowieńcu z gliną. Przycinamy rukolę i mizunę, ten zabieg zmusi je do ponownego wypuszczenia liści.




Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 13:42