StoryEditorWiadomości rolnicze

Kalendarz biodynamiczny – maj

09.05.2017., 13:05h
W dni o symbolu liścia powinniśmy kontynuować siewy sałat, endywii, rukoli, a także liściastych odmian cykorii. Nie zapominajmy o siewie jednorocznych ziół. Wysadźmy rozsadę tymianku, cząbru, lubczyku, w tunelach i szklarniach niech miejsce znajdzie stewia i lippia trójlistna (werbena cytrynowa). Te dni sprzyjają również przesadzaniu roślin doniczkowych ozdobnych z liści, a także sadzeniu roślin żywopłotowych i zakładaniu trawników.

W dni o symbolu owocu rozpoczynamy wysiew ogórków, dyni, cukinii, kabaczków wprost do gruntu, a pod osłonami sadzimy rośliny ciepłolubne, czyli paprykę, oberżynę, pomidory, kawony, melony. Na rabatach kwiatowych możemy wysiewać ozdobne odmiany dyń, tykw oraz czarnuszkę.

W pierwsze dni korzeniowe robimy gnojówki. Po kilku dniach nastaw będzie gotowy. Gnojówkę w drugim bądź trzecim dniu od nastawienia możemy wykorzystać do ochrony przed szkodnikami (w rozcieńczeniu 1:20). W tych też dniach Księżyc korzystnie wpływa na siew marchwi, buraków ćwikłowych czy pietruszki i pasternaku. W dni kwiatowe możemy wysadzać do skrzynek balkonowych surfinie, pelargonie czy werbeny, ale gdy zapowiadane są przymrozki, wnieśmy pojemniki do domu bądź osłońmy kapturami z papieru czy folii.

Do pełni warto nasadzać drób na jaja i rozmnażać zwierzęta. Podczas pełni, która wypada 10, odpoczywamy i dajemy odpocząć roślinom. Pełnia i pierwsza kwadra sprzyjają rybobraniu. Po pełni przekopujemy zagonki z kompostem, szykujemy rabaty pod nowe nasadzenia i wysiewy. Grządki pod warzywa zaprawiamy obornikiem lub kompostem i dokładnie przekopujemy. W dni liścia kosimy i zaprawiamy nawozami trawnik. Formujemy żywopłoty, a także wykonujemy tzw. cięcie sanitarne. W drugiej połowie miesiąca, czyli po tzw. zimnych ogrodnikach, warto zacząć wysadzać pacioreczniki, dalie itp. oraz wysiewać nasiona nasturcji, nagietków, maciejki i wielu innych.

Tradycyjnie już rozpoczynamy walkę z chorobami i szkodnikami. Gdy chcemy uniknąć chemii, wprowadzamy preparaty roślinne. Do zwalczania chorób grzybowych możemy profilaktycznie stosować wywar ze skrzypu. W tym celu zbieramy ziele, zalewamy wodą i podgrzewamy do zagotowania, po czym studzimy i rozcieńczamy. Od pełni po nów jest czas sprzyjający drobnym naprawom, malowaniu i różnym pracom remontowym.



Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 04:41