W dni o symbolu owocu rozpoczynamy wysiew ogórków, dyni, cukinii, kabaczków wprost do gruntu, a pod osłonami sadzimy rośliny ciepłolubne, czyli paprykę, oberżynę, pomidory, kawony, melony. Na rabatach kwiatowych możemy wysiewać ozdobne odmiany dyń, tykw oraz czarnuszkę.
Do pełni warto nasadzać drób na jaja i rozmnażać zwierzęta. Podczas pełni, która wypada 10, odpoczywamy i dajemy odpocząć roślinom. Pełnia i pierwsza kwadra sprzyjają rybobraniu. Po pełni przekopujemy zagonki z kompostem, szykujemy rabaty pod nowe nasadzenia i wysiewy. Grządki pod warzywa zaprawiamy obornikiem lub kompostem i dokładnie przekopujemy. W dni liścia kosimy i zaprawiamy nawozami trawnik. Formujemy żywopłoty, a także wykonujemy tzw. cięcie sanitarne. W drugiej połowie miesiąca, czyli po tzw. zimnych ogrodnikach, warto zacząć wysadzać pacioreczniki, dalie itp. oraz wysiewać nasiona nasturcji, nagietków, maciejki i wielu innych.
Tradycyjnie już rozpoczynamy walkę z chorobami i szkodnikami. Gdy chcemy uniknąć chemii, wprowadzamy preparaty roślinne. Do zwalczania chorób grzybowych możemy profilaktycznie stosować wywar ze skrzypu. W tym celu zbieramy ziele, zalewamy wodą i podgrzewamy do zagotowania, po czym studzimy i rozcieńczamy. Od pełni po nów jest czas sprzyjający drobnym naprawom, malowaniu i różnym pracom remontowym.
Małgorzata Wyrzykowska