Regularnie sprawdzamy okrycia na roślinach wrażliwych na mróz, zwłaszcza gdy panują niskie temperatury, którym towarzyszą mroźne wiatry. Gdy temperatura spadnie poniżej –10°C, okrywy pogrubiamy. Z iglaków strząsamy czapy śniegu. Jeśli ulegną uszkodzeniu, powstałe rany smarujemy maścią ogrodniczą lub emulsją.
Czas na przegląd wcześniej wykopanych bulw i cebul
W piwnicach i altanach, w których przechowujemy bulwy, cebule lub karpy, przeprowadzamy ich przegląd, a uszkodzone, zgniłe czy spleśniałe wyrzucamy. Pozostałe spryskujemy preparatem grzybobójczym, choćby wyciągiem z pokrzywy. W pierwszych dniach owocowych pobieramy zrazy od południowej strony drzew owocowych.
Podczas silnych mrozów korzenie drzew ściółkujemy dodatkową warstwą kompostu lub obornika, którą usuniemy, gdy temperatura wzrośnie. W celu ochrony przed myszami udeptujemy śnieg wokół drzew i krzewów i polewamy wodą, która podczas mrozów zamarznie, tworząc lodową pokrywę.
Podczas nowiu wycinamy choinki
W dni owocowe możemy przerabiać zebrane wcześniej i zamrożone owoce leśne. W okolicach nowiu wycinamy drzewa i krzewy przeznaczone na opał, a do celów budowlanych – po nowiu. W tym samym okresie wycinamy choinki. W dni kwiatu, gdy temperatura oscyluje w okolicach 0°C, podlewamy rośliny zimozielone. Wokół pni magnolii rozkładamy warstwę ściółki. Wszystkie ściółki rozkładamy po przymrozkach, gdy ziemia zamarznie na kilka centymetrów. Rośliny pozostające w donicach przenosimy w miejsca zaciszne, podlewamy i owijamy matami słomianymi, włókniną lub innymi materiałami ocieplającymi.
Idealne czas na wypiek ciast
W dni liścia, gdy panuje słoneczna i ciepła pogoda, dołujemy pory i jarmuż, układając je we wcześniej przygotowanych rowkach. Po lekkim przemarznięciu wierzchniej warstwy ziemi przykrywamy liśćmi, słomą lub stroiszem, by łatwiej było wyjmować na bieżące potrzeby. Czas od pełni po nów sprzyja porządkom i drobnym remontom. W okresie przedświątecznym tych obowiązków nie brakuje. Od nowiu po pełnię czas sprzyja wypiekom ciast. W tym roku to dobry termin na pierniki, które powinny leżakować do świąt.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay