Czy w grudniu wolno pracować w ogrodzie?
Nasze myśli i działania krążą wokół świąt, ale o pracach w ogrodzie nie należy zapominać. Choć według wielowiekowej tradycji żadnych prac ogrodowych w czasie adwentu nie powinniśmy wykonywać. Jednak tradycja sobie, a życie sobie.
Jakie prace wykonywać w ogrodzie w grudniu?
W dni owocu zbieramy owoce głogu, tarniny i dzikiej róży. Będą stanowiły doskonały surowiec na zimowe herbaty. W dni korzenia można wysiać warzywa korzeniowe, jak marchew, pasternak, pietruszkę czy koper, oraz wysadzić dymkę i czosnek, również słoniowy, a także chrzan. To późny termin, ale warto zaryzykować, by wiosną uzyskać wcześniejszy zbiór. Jeśli nie ma śniegu, spokojnie możemy porządkować rabaty, przekopywać je z kompostem i albo pozostawiać wysztorcowane w przypadku gleb ciężkich, albo wygrabić, by wiosną bezzwłocznie móc siać. Systematycznie sprawdzamy zimujące w piwnicach bulwy i karpy. Gnijące i porażone pleśnią usuwamy, by patogeny nie atakowały zdrowych. Profilaktycznie możemy pozostałe spryskać środkiem grzybobójczym lub obsypać popiołem drzewnym, który również wykazuje działanie grzybobójcze.
Co robimy w grudniu w sadzie?
W sadzie ścinamy zrazy do wiosennych szczepień – najlepszym terminem są dni bezmroźne przypadające w okolicach pełni. Będąc w sadzie, przy okazji zbieramy i niszczymy mumie.
Co robimy w grudniu z roślinami okopowymi i w donicach?
W słoneczne i bezmroźne dni liścia dołujemy pory i jarmuż, układając je w rowkach o skośnej ściance jeden obok drugiego na taką głębokość, by po przykryciu ziemią tylko zielone części wystawały ponad nią. Po lekkim przymarznięciu przykrywamy dodatkowo słomą, liśćmi lub stroiszem, by łatwiej było je wyjmować. Dołujemy je od strony północnej, w miejscu zacisznym. Rośliny pozostające na wolnym powietrzu w donicach i pojemnikach ustawiamy w miejscu osłoniętym od zimnych wiatrów i zacisznym, podlewamy je obficie i owijamy agrowłókniną, matami słomianymi lub folią perforowaną, a pojemniki okładamy styropianem, który działa jak termos. Te rośliny wymagają podlewania, więc pamiętajmy o nich podczas całej zimy i w dni odwilży dostarczmy wody. Gdy tylko wierzchnia warstwa ziemi przymarznie, rośliny okrywamy stroiszem z gałązek drzew iglastych lub obsypujemy warstwą liści.
Przeczytaj również:
Małgorzata Wyrzykowska