
Dni kwiatu w kwietniu - co siać?
Początek miesiąca to dni kwiatu – wysiewamy cynie, lwie paszcze, nagietki, nasturcje, nemezje, maciejki i aksamitki. Najlepiej czują się wysiane wprost do gruntu. Lwie paszcze, aksamitki i cynie uprawiamy z rozsady. Sadzimy letnie bulwy i cebule, a także prymule i fiołki oraz przesadzamy kwiaty doniczkowe.
Dni liścia w kiwetniu - co robić w ogrodzie?
Czas liścia poświęcamy m.in. na pielęgnację trawnika: grabimy, zdzierając tzw. filc, napowietrzamy, a tam, gdzie widoczne są puste plamy, dosiewamy trawę i całość zasilamy nawozami. W warzywniku sadzimy selery naciowe, pory, wczesną kapustę, szczypiorek, siejemy sałaty i szpinak oraz słonecznik na młode listki. W ogródku ziołowym czas na miętę, melisę, tymianek i cząber oraz wysiew bazylii. W dni owocu zajmujemy się produkcją rozsady i wysiewem ogórków, dyni, patisonów, arbuzów, pikujemy paprykę, oberżynę i pomidory do większych pojemników. Nasiona cyklantery, miechunki i trukwy wysiewamy do doniczek na rozsady. Pogoda jeszcze nie pozwala na uprawy gruntowe, więc rozsady pozostają na południowym parapecie lub w szklarni. W ogrodach sadzimy drzewa i krzewy owocowe.
Zobacz też: Pomysły na warzywnik: uprawa współrzędowa i rabata skalna
Dni korzenia i owocu w kwietniu - jakie warzywa siać, a co sadzić?
Dni korzenia to pora wysiewu marchwi, pietruszki, pasternaku, buraków oraz sadzenia chrzanu, selerów korzeniowych i dymki. To również dobry czas na usuwanie chwastów trwałych i zasilanie drzew i krzewów kompostem. Kolejne dni kwiatu przeznaczmy na prace przy nasadzeniach w skrzyneczkach i donicach kwiatowych, sadząc stokrotki, bratki, wrzośce.
Do gruntu sadzimy dalie, lilie, mieczyki oraz drzewa i krzewy ozdobne z kwiatów, a także byliny sprzedawane w pojemnikach. Drzewa pestkowe: morele, brzoskwinie, śliwy, wiśnie, powinno się opryskać przeciwko brunatnej zgniliźnie i zasychaniu pędów. Po pełni, w dni liścia sadzimy i wysiewamy kapustę, kalarepę, sałatę, koper i pozostałe liściowe. Sadzimy krzewy, drzewa i byliny ozdobne z liści. Dni owocu sprzyjają zabiegom ochronnym na drzewa owocowe przeciwko parchowi, brunatnej zgniliźnie.
Dni korzenia to czas na grządki, czyli przekopywanie, zasilanie, by przygotować je do zasiewów i flancowania rozsad. Ściółkujemy rabaty korą, by utrudnić chwastom rozwój i zatrzymać wodę. Po korzeniu czas na kwiat. Usuwamy resztki cebulowych i bylin. Egzemplarze kwitnące zasilamy nawozami wieloskładnikowymi, rozgarniamy kopczyki, zdejmujemy chochoły, przycinamy krzewy kwitnące latem, hortensje, budleje, hibiskusy, tawuły, pięciorniki, złotliny oraz powojniki kwitnące w drugiej połowie lata. W dni liścia wracamy do trawnika, jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej. Dosiewamy trawę, usuwamy filc i napowietrzamy. Przycinamy derenie, pęcherznice i wierzby o dekoracyjnych liściach. Usuwamy uszkodzone i połamane gałązki. Po nowiu w dni owocu wracamy do krzewów owocowych i przycinamy aronię, borówki amerykańskie, winorośl.
Kiedy przycinać borówki?
Borówki owocują na krótkopędach, więc aby zmusić roślinę do ich wypuszczenia, należy silne ubiegłoroczne pędy skrócić. Najcenniejsze są pędy dwu- i trzyletnie, które powinny ładnie zaowocować. Wszystkie cięcia wykonujemy podczas ładnej, suchej pogody i w temperaturze nie niższej niż 5°C. Wokół porzeczek, agrestu, malin czy jeżyn rozkładamy ściółki. To również dobry dzień na wykonanie oprysków na choroby i szkodniki drzew owocowych. Ostatni dzień kwietnia poświęćmy na uprawę ziemi pod kątem nadchodzących siewów i nasadzeń, by trafiły na dobrze spulchnioną i zasobną w składniki pokarmowe glebę. To także dobry czas na zakładanie wysokich grządek oraz inspektów.
Przeczytaj również:
Małgorzata Wyrzykowska