StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny na listopad 2019

29.10.2019., 17:10h
Kończy się złota jesień, a nam przybywa obowiązków związanych z przygotowaniem ogrodu do snu zimowego. Byle nie za wcześnie, bo zamiast pomóc, możemy zaszkodzić. Listopadowe okrywanie roślin pozostawmy do czasu zapowiedzi pierwszych większych mrozów.
Listopad to również miesiąc wzmożonej aktywności gryzoni, należy się z tym liczyć i naszykować pułapki i preparaty odstraszające. Jeśli pogoda dopisuje, to w dni liściowe od nowiu po pełnię warto posiać szpinak i roszponkę.

Ochrona przed zimowym mrozem

To dobry czas na przesadzanie roślin, wykorzystajmy na to każdy pogodny dzień. Gromadźmy suche liście, łęty i wszystko, co zgrabimy w ogrodzie, bo przyda się na ściółkę. W dni kwiatu zajmijmy się rabatami z bylinami i naszykujmy materiał ściółkowy, by okryć te najwrażliwsze.  Bardzo ważne będzie również zabezpieczenie korzeni magnolii. Rododendrony, pierisy, laurowiśnie i wszystkie zimozielone teraz powinny dostać dużą dawkę wody. Typowa zima jest najsuchszą porą roku, a te krzewy nie zapadają w sen zimowy i potrzebują dużo wilgoci. Ważne jest także, by zimą w dni roztopów dostarczać im również dużo wody.

W miejscu, gdzie planujemy założyć wiosną inspekt, przygotujmy ziemię, czyszcząc ją z chwastów stałych i rozsypując grubą warstwę resztek roślinnych, które zimą ulegną rozkładowi tworząc próchnicę. Po pełni zajmijmy się roślinami balkonowymi, zabezpieczmy przed mrozami, ustawiając np. na styropianie i owijając pojemniki folią pęcherzykową. Górę roślin zabezpieczymy przed falą mrozów rękawem zimowej włókniny.

Czas na zbieranie owoców głogu

Wygrabiamy dokładnie systematycznie liście z trawników, bo tam nic nie powinno pozostać na zimę. Inaczej ma się sprawa z liśćmi leżącymi na ziemi. Ochronią one powierzchnię przed mrozami. W dni korzenia możemy jeszcze posiać nasiona marchewki i pietruszki, które dobrze przezimują, a wiosną wcześniej wykiełkują. Zbieramy opadłe owoce i te, które jeszcze utrzymują się na drzewach. Do mrozów przytnijmy  winorośl, nie czekając do wiosny. Wiosną łozy płaczą i tracą wodę. Pod koniec miesiąca, zaczynając od nowiu, zbieramy owoce głogu, tarniny, jarzębiny, z których przyrządzimy nalewki. W piwnicach i przechowalniach sprawdzamy stan bulw, cebul i kłączy. Jeżeli zauważymy coś niepokojącego, usuńmy te z oznakami zmian chorobowych.

Kalendarz biodynamiczny na listopad 2019


Legenda do kalendarza biodynamicznego



Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay


Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 06:32