Jakie prace najlepiej wykonać w dni korzeniowe?
W dni korzeniowe wysiewamy nasiona pietruszki, np. odmiany Berlińska Halblange, i marchwi Amsterdamskiej. Te można wysiewać na zagonach.
Najlepiej, gdy zagony z zimującymi warzywami zabezpieczymy, rozścielając słomę, suche liście lub łęty. Z warzywnika usuwamy resztki po zebranych warzywach, szczególnie te z objawami chorób.
W tunelach, szklarniach lub inspektach można wysiewać:
- rzodkiewki,
- sałatę,
- roszponkę,
- cebulę dymkę,
- ząbki i cebulki powietrzne czosnku.
Jak zadbać o sad w listopadzie?
W sadach przeglądamy stan drzew, zrywamy pozostałe owoce, które tu i ówdzie jeszcze wiszą na gałązkach. Spod drzew usuwamy spady, a nadpsute zakopujemy głęboko, by nie były źródłem chorób. Opadłe liście, i te które jeszcze są na drzewach, pryskamy 5-procentowym roztworem mocznika. Tym sposobem ograniczymy parcha jabłoni, który rozwija się i zimuje na opadłych liściach. Opryskane szybciej ulegną rozkładowi i parch nie będzie miał pożywki.
Jakie prace wykonać w dni kwiatu?
W dni kwiatu sadzimy cebule:
- szafirków,
- tulipanów,
- narcyzów,
- hiacyntów,
- tulipanów
- i lilii.
W dniach kwiatu warto także posadzić drzewa i krzewy owocowe oraz róże.
Piękne trawy pampasowe, miskanty czy wysokie rozplenice związujemy, by nie padły ofiarą silnych wiatrów. Nie ścinamy traw przed zimą. To jest również dobry czas na zakup materiału nasadzeniowego kopanego wprost ze szkółki z gołym korzeniem. Okrywamy rośliny, usypujemy kopczyki wokół róż, a także usypujemy grubą warstwę materiału ściółkowego pod koronami magnolii. Równie grubą warstwę liści lub innej ściółki wysypujemy w miejscu zaplanowanego rozsadnika.
Wysokie odmiany róż, hortensje, różaneczniki czy laurowiśnie owijamy agrowłókniną przed zapowiadanymi mrozami. Zanim ziemia zamarznie, musimy wszystkie zimozielone krzewy obficie podlać.
Dni owocu idealne na robienie nalewek i przetworów
W dni owocu zbieramy owoce jarzębiny, głogu, tarniny. Robimy przetwory i nalewki. Możemy je również suszyć.
Wycinamy odrosty korzeni i pni, by dziczki nie zawładnęły rośliną szlachetną. Kończymy wykopki warzyw korzeniowych i wycinamy kapusty. Zabezpieczamy rośliny, w pojemnikach na zewnątrz. Donice najlepiej ustawić na styropianie i owinąć warstwą folii bąbelkowej. Ponieważ wymagają podlewania, zostawmy wolne miejsce na końcówkę konewki.
Młode drzewka owocowe zabezpieczamy osłonami przed sarnami, zającami.
Małgorzata Wyrzykowska