Kalendarz biodynamiczny na listopad 2024 - kiedy i jakie prace wykonać w ogrodzie?Canva/TPR
StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny na listopad 2024 - kiedy i jakie prace wykonać w ogrodzie?

02.11.2024., 08:00h

Listopad to czas porządków w ogrodzie. O jakich pracach ogrodowych jeszcze należy pamiętać o tej porze roku?

Co sprzątamy w ogrodzie w listopadzie?

Rośliny balkonowe chowamy do pomieszczeń, inne, którym mrozy niestraszne, pozostawiamy na zewnątrz, ale w osłonach i zabezpieczone, np. agrowłókniną, warstwą styropianu czy opatulone folią bąbelkową. Równie dobrze donice możemy zadołować w ogrodzie, a opatulić tylko nadziemną część roślin. W dni liścia grabimy trawniki, gdyż zalegające liście niszczą murawę, a suche będą stanowiły doskonałą ściółkę pod krzewy. Do wystąpienia mrozów możemy, szczególnie w dni owocowe, przycinać winorośl.

Listopad - jakie owoce zbieramy w ogrodzie?

W dni owocu zbieramy owoce głogu, jarzębiny, tarniny na soki i nalewki.

Jak zabezpieczyć krzewy i drzewa na zimę?

W dni kwiatu wokół krzewów różanych usypujemy kopczyki z ziemi, a pod drzewami magnolii uzupełniamy warstwę ściółki, pamiętając, że właśnie korzenie są najbardziej wrażliwe na mrozy. W pogodny dzień owijamy rośliny agrowłókniną, obsypujemy liśćmi ziemię wokół drzew i krzewów, a niskie byliny okrywamy stroiszami z roś­lin iglastych. Podlewamy krzewy zimozielone. W miejscach, w których planujemy zbudować inspekt, wysypujemy grubą warstwę ściółki, by ziemia zbyt głęboko nie zamarzła.

Wysokie krzewy róż, budleje, ketmie, piwonie drzewiaste, krzewinki lawendy, hortensje, różaneczniki, laurowiśnie zabezpieczamy zimową agrowłókniną, nakładając na nie osłony w formie rękawów, ale wówczas, gdy zapowiadają mrozy. Piękne trawy pampasowe, miskanty czy wysokie rozplenice związujemy, by nie padły ofiarą silnych wiatrów, które mogą je połamać. Nie ścinamy traw przed zimą. Są ozdobą ogrodu podczas ponurych zimowych dni, a także stanowią ochronę części podziemnej.

Co można siać i sadzić w ogrodzie w listopadzie?

W dni korzenia, jeśli ziemia nie zamarzła, możemy wysiać nasiona marchwi i pietruszki, które przezimują w gruncie, a wiosną szybciej wykiełkują. Rabaty ściółkujemy warstwą kompostu, który do wiosny się rozłoży, dostarczając cennej próchnicy. Wcześniej wysiane nawozy zielone przekopujemy. W dni kwiatu możemy dokończyć sadzenie cebul tulipanów, szafirków, a także lilii. Jeszcze można wysiać nasiona nagietków – zimowe temperatury im nie zaszkodzą. Jeśli pogoda nie zaskoczy mrozami, do końca miesiąca można sadzić drzewka owocowe, porzeczki, agrest, maliny i aronię. W ciemnych pomieszczeniach rozpoczynamy pędzenie cykorii.

Przeczytaj również:

image
Ogród

Paulownia – cesarskie drzewo szczęścia. Jak je uprawiać?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 08:02