Przetestujmy jakość nasion
Możemy również rozpocząć testowanie nasion pod kątem siły i energii kiełkowania, szczególnie tych zebranych z własnych upraw, jak i nasion, które pozostały nam z ubiegłych lat. Na płaskim talerzu wyłożonym zwilżoną ligniną rozkładamy nasiona, które po kilku dniach powinny wykiełkować. Jeśli wykiełkują szybko i licznie, są dobrym materiałem nasiennym, jeśli słabo – lepiej je wyrzucić i kupić nowe.
Dodatnie temperatury dobre na pierwsze opryski
Jeżeli na dworze panują dodatnie temperatury, a dni są słoneczne i suche, pryskamy brzoskwinie i nektarynki przeciwko kędzierzawości, a świerki i modrzewie przeciwko ochojnikom. Sprawdzamy stan osłon, a także pokrycie wapnem pni drzew owocowych. Jeżeli deszcze zmyły bielone pnie, należy poprawić warstwę wapna z dodatkiem emulsji.
Dni owocowe sprzyjają cięciu drzew i krzewów
W pogodne dni owocowe rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów owocowych, usuwając pędy chore, uszkodzone i krzyżujące się, by umożliwić dostęp promieni słonecznych do wnętrza korony. To jedna z metod ograniczania chorób grzybowych. Pod sekator w pierwszej kolejności idą gatunki najbardziej odporne na spadki temperatur, czyli jabłonie, grusze, porzeczki i agrest. Zabieg wykonujemy podczas suchych, słonecznych dni. Przy okazji szukamy zmian chorobowych na korze i drewnie, które usuwamy aż do zdrowej tkanki. Miejsce uszkodzenia pokrywamy farbą emulsyjną z dodatkiem np. Funabenu. Na pniach zakładamy opaski lepowe na wędrujące ku koronie szkodniki. W dni kwiatowe przycinamy krzewy ozdobne kwitnące latem. Tym sposobem zmusimy je do obfitego kwitnienia.
Jakie rośliny można wysiać w lutym?
Wysiewamy nasiona kwiatów o długim okresie kiełkowania – żeniszki, lwie paszcze, lobelię, szałwię, pelargonię oraz lewkonię. W doniczkach możemy rozpocząć pędzenie szczypiorku, cykorii, pietruszki i cebuli. Podczas przeglądu i cięcia drzew owocowych zwracamy uwagę na mumie, czyli pozostałe zasuszone od jesieni owoce. W nich często zimują szkodniki, jest to także źródło chorób grzybowych. Cały miesiąc można wykorzystać do ściółkowania rabat bylinowych i plantacji krzewów owocowych korą. Pędy pozostałe z cięcia porzeczek i agrestu możemy wykorzystać do sadzonkowania.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay