Co robić w ogrodzie w maju?
Pierwsze dwa dni poświęcamy na zasilanie kwietnych rabat, a także roślin w donicach na tarasach oraz w domach. Podsypmy nawozem również narcyzy i inne cebulowe, które przekwitły, i usuńmy przekwitłe kwiatostany, by całą energię skierowały do cebul. Kolejne dwa dni to czas zbioru nowalijek. Do ochrony przed szkodnikami i chorobami sięgnijmy po preparaty z młodych liści pokrzyw. To najlepsza pora na zbiory tych parzących liści. Zadbajmy również o kondycję trawników. Kosimy i usuwamy chwasty stałe, w tym mniszki, które są dobrym surowcem na gnojówki.
Co robić w maju w dni korzenia i owocu?
W dni owocu robimy opryski przeciwko parchowi jabłoni i grusz, zamieraniu pędów czy plamistości, jednak zabiegi wykonujmy wieczorami, po oblocie pszczół.
Dni korzenia sprzyjają przerywkom marchwi, pietruszki, pasternaku i buraczków ćwikłowych. Po przerywce spryskajmy Bioczosem dla zmylenia szkodników.
Pierwsze dni po nowiu przeznaczmy na siewy i sadzenie kwiatów. Sadzimy dalie, mieczyki, lilie, a w dni liścia sadzimy i siejemy rośliny ozdobne z liści. Jeśli jest sucho, podlewamy. Zakładamy żywopłoty liściaste i iglaste, przesadzamy funkie, paprocie oraz kwiaty doniczkowe. Wysiewamy: bazylię, cząber, tymianek, melisę, cykorię, endywię, koper, sadzimy pory i pietruszki naciowe.
W dni owocu, w połowie miesiąca, rozpoczynamy siew i sadzenie dyniowatych, fasoli szparagowej i na ziarno, również odmian tycznych. Sadzimy pomidory i paprykę.
W dni korzenia kontynuujemy wysiew marchwi i pietruszki, sadzimy selery, pory, ziemniaki i topinambur. Zastawiamy pułapki i zwalczamy drutowce, pędraki i opuchlaki. Tuż po pełni, w dni owocu, sadzimy nadal pomidory, paprykę, miechunki, ogórki, oberżyny, arbuzy, melony i inne dyniowate.
W dni korzenia Księżyc sprzyja siewom późnych odmian marchwi, pietruszki, pasternaku, buraków. Na rabatach z wiosennymi kwiatami robimy porządki, usuwamy kwiatostany, wykopujemy cebule, przycinamy wrzośce, a na rabatach u siewek roślin jednorocznych, a także młodych bylin uszczykujemy wierzchołki, by ładnie się rozkrzewiły.
Co robić w maju w dzień liścia?
Dzień liścia sprzyja zbiorom ziół do suszenia i nastawianiu gnojówek. Pryskamy przeciwko chorobom i szkodnikom, w tym mszycom. Formujemy żywopłoty.
Małgorzata Wyrzykowska