Jakie krzewy, kwiaty i drzewa sadzimy w październiku?
Zbieramy plony. Pierwszy dzień po nowiu z symbolem kwiatu sprzyja sadzeniu cebulek narcyzów, krokusów, cesarskich koron, hiacyntów i przebiśniegów. Wycinamy uschłe pędy, wykopujemy mieczyki, dalie, letnie bulwowe i cebulowe. Zakładamy wrzosowiska oraz wysiewamy nasiona roślin dwuletnich.
Kiedy sprzątać w ogrodzie i co zbierać w październiku?
Dni liścia sprzyjają grabieniu i kompostowaniu liści oraz zbieraniu ich do późniejszego wykorzystania jako ściółki. Sadzimy żywopłoty z iglaków i krzewów liściastych, zakładamy trawniki, a w szklarniach lub tunelach sadzimy sałaty.
Nadeszła pora zbioru kapust, brokułów, sałat i dymki posadzonej w sierpniu. Dni owocu przeznaczamy na sadzenie jabłoni, porzeczek, truskawek i poziomek. Zbieramy śliwki z przeznaczeniem na dżemy i powidła. To też pora na zbiór owoców róż, jarzębin, tarnin i głogów. Dni korzenia przypominają, że jeszcze nie jest za późno na sadzenie ozimych odmian czosnku, korzeni chrzanu i szparagów.
Które warzywa wykopujemy w październiku?
Wykopujemy selery, buraki, marchew, pasternak, pietruszkę i skorzonerę. Zbieramy resztki roślinne z zagonków, grabimy liście i układamy pryzmy kompostowe. Po pełni dni korzenia to czas na zasilanie rabat i zagonków kompostem, obornikiem, które przekopujemy. Układamy ściółki i grabimy trawniki. Sadzimy czosnek i dymkę. W dni kwiatu zabezpieczamy rośliny wrażliwe na zimno, przenosząc je do widnych, ale nieogrzewanych pomieszczeń. Sadzimy cebule kwiatowe, drzewa i krzewy ozdobne z kwiatów. W dniu liścia dosadzamy żywopłoty ze świerków, modrzewi czy cisów, a także buków, grabów lub ligustrów. W dni owocu sadzimy porzeczki, jabłonie i grusze oraz truskawki i derenie. Paprykę, dynie i fasole przeznaczamy na przetwory.
Jakie opryski wykonać w październiku?
Jeśli drzewa pogubiły część liści, a owoce zebrane, to można prysnąć 5-procentowym roztworem mocznika. Oprysk przyspieszy rozkład liści, a parch nie będzie miał pożywki do rozwoju. W dni korzenia wykopujemy warzywa korzeniowe, a wolne miejsca wykorzystujemy na wysiew wczesnych odmian marchwi i pietruszek. Inne opustoszałe miejsca zasilamy kompostem lub obornikiem i przekopujemy. Rabaty ściółkujemy korą lub kompostem, który do wiosny ulegnie rozkładowi i zasili glebę.
Małgorzata Wyrzykowska