StoryEditorogród

Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2021 roku

28.07.2021., 12:07h
Początek sierpani sprzyja pracom przy pielęgnacji gleby, odchwaszczaniu, wysypywaniu korą międzyrzędzi. To dobra pora na dzielenie irysów i piwonii, a także robienie odkładów agrestu i porzeczek. Poza tym jakie prace ogrodowe warto podjąć w sierpniu?

Początek sierpnia to czas na sadzenie sałaty i przycinanie drzew

Początek miesiąca sprzyja pracom przy pielęgnacji gleby, odchwaszczaniu, wysypywaniu korą międzyrzędzi. To dobra pora na dzielenie irysów i piwonii, a także robienie odkładów agrestu i porzeczek. W dni kwiatu niech zajmują nas orliki, smagliczki, naparstnice, dzwonki ogrodowe, ostróżki. Wysiewamy na rozsadnikach nasiona bratków, stokrotek, niezapominajek. Na rabatach wysadzamy astry, rozchodniki i rudbekie. Ścinamy kwiaty na susz.

W dni liścia do połowy miesiąca wysiewamy i sadzimy rozsady sałaty, szpinaku, brokułu, jarmużu, roszponki, kopru
. Warzywa liściowe, które wcześ­niej trafiły na zagony, wzmacniamy rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw. To dobry czas na wysiew roślin z przeznaczeniem na przyoranie lub przekopanie na zielony nawóz. Te dni sprzyjają również zakładaniu trawników oraz sadzeniu na rabatach traw ozdobnych. Sadzimy krzewy i drzewa iglaste, liściaste.

W dzień owocu, tuż przed nowiem, prowadzimy prace pielęgnacyjne na roślinach owocowych, m.in. usuwamy pędy jednoroczne jabłoni, grusz. Prześwietlamy drzewa pestkowe, z których zebraliśmy owoce. Letnie odmiany malin również warto przeciąć, usuwając pędy, z których zebrano owoce. Kosimy truskawki i poziomki, ściółkujemy międzyrzędzia jagodowych. Tuż po nowiu wysadzamy rozsadę truskawek i poziomek, obrywamy dojrzałe śliwki, brzoskwinie, wiśnie z przeznaczeniem na przetwory, a w części warzywnej zbieramy ogórki, pomidory, cukinie i inne owocujące warzywa. 
Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2021 roku

  • Nie zapominajmy o roślinach ozdobnych w pojemnikach. Są bardziej narażone na stres suszy i niedobór składników pokarmowych od roślin gruntowych. Podlewajmy i zasilajmy je nawozami dla roślin kwitnących, które są do nabycia w sklepach ogrodniczych
     

Druga połowa sierpnia to czas na zbiory i przetwory

W połowie miesiąca, gdy nadejdą dni korzeniowe, zasilamy glebę nawozami, zakładamy kompostowniki, wykładamy ściółki, a także zwalczamy chwasty. Częste spulchnianie gleby sprzyja jej przesuszaniu, ale również ogranicza występowanie ślimaków.
Druga połowa miesiąca i dni kwiatowe sprzyjają sadzeniu wrzosów, chryzantem, mrozów, jesiennych astrów i golterii. Usuwamy przekwitłe kwiatostany i ich pozostałości z różaneczników i liliowców.

Druga połowa miesiąca sprzyja też siewom, pielęgnacji i zbiorom owoców na przetwory. Robimy kiszonki, marynaty, dżemy, susze, sałatki i konfitury. To odpowiednia pora na kolejny oprysk pomidorów i ogórków serwatką z piwem w proporcji 1 : 1. To powinno pomóc w ochronie przed zarazą i mączniakem. Dni liściowe po pełni przeznaczamy na pielęgnację rabat, strzyżenie żywopłotów, nawozimy trawniki nawozami z ograniczoną ilością azotu. Czas zrobić zapas mięty, melisy, cząbru, tymianku z przeznaczeniem na susz. W okresie suszy podlewamy rododendrony, azalie, pierisy, hortensje ogrodowe, kalmie, które teraz wiążą pąki kwiatowe na kolejny sezon. Zbieramy warzywa liściowe. W dni owocu zbieramy ogórki, aronię, dynię, paprykę z przeznaczeniem na przetwory. Pod drzewami i krzewami owocowymi wysypujemy ściółkę.

Końcówka sierpnia to czas na sadzenie bylin na przyszły sezon

W ostatnie tego miesiąca dni kwiatu sadzimy byliny i rozsadę roślin dekoracyjnych uprawianych z siewu, które w przyszłym sezonie będą stanowiły ozdobę ogrodu. Sadzimy zimowity, jesienne astry oraz jesienne krokusy, ozdobne z liści i kwiatostanów trawy.

kalendarz biodynamiczny na sierpień 2021

legenda kalendarz

Małgorzata Wyrzykowska

Zdjęcie: Wiktoria Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 06:08