Czy sierpień to dobry czas na założenie trawnika?
Przez pierwsze dwa dni przy sprzyjającej aurze możemy zakładać trawniki. Sadzimy trawy ozdobne, pnącza i byliny ozdobne z liści oraz ścinamy zioła i suszymy. W dzień owocu zbieramy śliwki, jabłka, morele, borówki, brzoskwinie oraz pomidory, paprykę, ogórki, cukinię i robimy przetwory. Pryskamy ogórki i pomidory przeciwko chorobom grzybowym. W dni korzenia, po nowiu, walczymy ze szkodnikami glebowymi, korzystając z preparatów roślinnych, np. wrotyczu lub piołunu. Ściółkujemy, pielimy i przerabiamy kompost. Dni kwiatu sprzyjają roślinom ozdobnym z kwiatów. Uzupełniamy nasadzenia bylin ozdobnych z kwiatów, siejemy naparstnice, firletki.
Jakie warzywa siejemy w sierpniu?
W dni korzenia siejemy sałaty, roszponki, szpinak, a także gorczycę lub inne rośliny na zielony nawóz. W dni owocu sadzimy truskawki i poziomki, przycinamy jabłonie i grusze dla lepszego wybarwienia owoców. Tniemy pestkowe, które skończyły owocowanie. Nadal zbieramy fasolkę, ogórki i inne dyniowate. Robimy przetwory z pomidorów, papryki, śliwek, borówek. Dni korzenia to czas uprawy gleby – przerywamy buraki, marchew i pietruszkę, gdyż teraz rozpoczynają intensywny wzrost. W dni kwiatu usuwamy przekwitłe kwiatostany, podlewamy azalie, młode magnolie, pierisy i różaneczniki. To czas wiązania pąków na kolejny sezon. Po pełni suszymy zioła, kwasimy kapustę, pielimy rabaty i zbieramy nasiona roślin liściowych. W dni owocu zbieramy pierwsze winogrona, nadal zbieramy brzoskwinie, śliwy, mirabelki i morele. Tniemy późne odmiany jabłoni i grusz. Porządkujemy rabaty po schodzących warzywach. W dni kwiatu sadzimy rozchodniki, trawy, rudbekie i wrzosy. Możemy rozmnażać kosaćce i piwonie.
Jakie prace wykonuje się w ogrodzie na koniec sierpnia?
Pod koniec miesiąca, gdy upał odpuści, a gleba jest wilgotna, możemy sadzić berberysy, żywotniki, trzmieliny, ligustry i inne ozdobne z liści. W dni owocu na koniec miesiąca sadzimy krzewy i drzewa owocowe. Zbieramy borówki, jabłka, gruszki, śliwki, pomidory, bakłażany, cukinię, ale koniecznie podczas suchych i słonecznych dni. To czas intensywnego porażania chorobami grzybowymi, dlatego bądźmy ostrożni. Tniemy morele, brzoskwinie, wiśnie i czereśnie – zaraz po ukończeniu owocowania.
Małgorzata Wyrzykowska