Wrzesień to czas na przetwory owocowe
W dni owocu zbieramy jabłka, gruszki, śliwki z przeznaczeniem do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Sadzimy truskawki, borówki, cytyńca, aktinidię. Jeśli panuje susza, nie zapominajmy o podlewaniu roślin. W szczególności korzeniowych, które teraz wymagają dużej ilości wilgoci do budowania korzenia. Nie zapominajmy również o wrzosowatych, a także hortensjach.
Fasola we wrześniu kończy wegetację - posprzątaj po niej
Powoli uprzątamy zagony z fasoli, która już skończyła wegetację, ogórków. Zdrowe resztki roślinne, bez oznak chorób i uszkodzeń przez szkodniki, przeznaczamy na kompost. Kompost, który już jest przefermentowany, można przeznaczyć na zasilenie zagonów pod jesienne nasadzenia czy zasiewy. Przekopane poczekają na wiosenne uprawy.
Jakie zabiegi wykonać w dni kwiatu, owocu i liścia?
W dni kwiatu ścinamy kwiaty na suszone bukiety, suszymy pachnące płatki różane, które wykorzystamy do bieliźniarek czy szuflad bądź dekoracji. Zbieramy nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich na kolejny sezon, a nasiona nagietków, kosmosów, nasturcji, firletki, maków można wysiać zaraz po zbiorze na przygotowanych, spulchnionych rabatach. Podlewamy gnojówką z pokrzyw jarmuż i młode brokuły, by je wzmocnić.
Po pełni w dni owocu zbieramy winogrona na wino, konserwujemy fasolkę, która jeszcze pozostała na zagonach. Drzewa z późnymi odmianami jabłek i gruszek można ciąć, by odsłonić owoce. Uprzątamy zagony ze schodzących roślin, zbieramy resztki roślinne po warzywach ciepłolubnych.
W dni kwiatu na rabatach kwiatowych sadzimy rozchodniki, rudbekie, dekoracyjne trawy, a także narcyzy, krokusy, puszkinie, szachownice. Usuwamy przekwitłe kwiatostany cynii, dalii i innych, by zmobilizować je do tworzenia kolejnych kwiatów. Dosiewamy rośliny liściowe (np. roszponkę, szpinak, szczypiorek) z myślą o jesiennych, zimowych i wiosennych zbiorach. W sadzie tniemy czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele, z których skończyliśmy zbiory, a także rozpoczynamy sadzenie drzewek owocowych.
fot. unsplash
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 65. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.