Zajmij się trawnikiem i żywopłotem
W dni liściowe do nowiu w tunelach i szklarniach warto posadzić sałatę zimową. W ogrodzie natomiast nadszedł ostatni moment na wyrównanie i regulowanie żywopłotów. Zajmijmy się również trawnikiem. Kosimy, grabimy i zasilamy murawę jesiennymi nawozami. W dni owocu zakładamy sad przydomowy. Warto pamiętać, że teraz sadzimy gatunki odporne na mróz, w tym jabłonie, grusze, śliwy.
Przekop, posadź, nawieź i nie zapomnij o przetworach!
W dni korzenia przekopujemy zagony, spulchniamy i zasilamy nawozami organicznymi. Uzupełniamy ściółki – do ściółkowania możemy wykorzystać trawę i chwasty wyrwane z rabat i zagonów. Do nowiu jest czas sprzyjający drobnym naprawom, malowaniu czy przepierkom. W połowie miesiąca ok. 11, 12, wybierzmy się na ryby. Po nowiu w dni liścia zbieramy i kisimy kapustę. Sadzimy pnącza i rośliny okrywowe, a także iglaki, drzewa i krzewy liściaste oraz żywopłoty. Wygrabione liście wykorzystujemy do ściółkowania wrażliwych na mróz systemów korzeniowych drzew, takich jak magnolie, tulipanowce. W dni owocu robimy przetwory. Staramy się zakończyć przetwory do połowy miesiąca. W drugiej połowie miesiąca wykonujemy oprysk drzew owocowych 5-procentowym roztworem mocznika. Opryskujemy zarówno liście będące na drzewach, jak i pod drzewami. Tym sposobem ograniczamy występowanie parcha w kolejnym sezonie. Po pełni w dni korzeniowe wykopujemy ziemniaki, marchew, buraki, pietruszkę, są bowiem smakołykiem dla gryzoni. Można pozostawić w glebie topinambur.
Obficie podlewaj rośliny zimozielone
W dni kwiatu dosadzamy rośliny ozdobne, krzewy różane z odkrytymi korzeniami. W końcu miesiąca możemy dorodne cebule lilii posadzić w kompostowej ziemi. W dni liścia podlewamy obficie rośliny zimozielone, które wymagają dużych ilości wody w okresie zimowym. W dzień owocu, który przypada na 31 października, sadzimy nadal drzewka owocowe.
Małgorzata Wyrzykowska