Wysiej rukolę, doglądaj róż i hortensji
Trzy dni po nowiu sprzyjają wędkowaniu. W dni liściowe wysiewamy rukolę, roszponkę, kapustę i kalarepę. Doglądamy krzewów róż, czy nie zasiedliły ich mszyce, jeśli tak, to powinniśmy opryskać preparatami na bazie roślin albo sodą. Jeśli tego nie zrobimy, rośliny nie zakwitną powtórnie. Na zagonach sadzimy jesienną sałatę, a na rabatach uzupełniamy rośliny ozdobne z liści, np. hosty, języczki, paprocie. Hortensje ogrodowe właśnie teraz zawiązują pąki kwiatowe – dobrze je podlewajmy.
Przytnij drzewa owocowe i zajmij się kompostem
W dni owocu przed nowiem, jeśli panuje sucha pogoda, wykonujemy cięcie drzew pestkowych, jeżeli zakończyły już owocowanie. U jabłoni i grusz możemy przeprowadzić cięcie odsłaniające owoce. Systematycznie zbieramy cukinie, to zmusza do wiązania kolejnych kwiatów. Po nowiu możemy zająć się kompostem, przerzucamy i przesiewamy zawartość, polewamy gnojówką z pokrzyw dla przyspieszenia procesu rozkładu. W dni kwiatu na rabatach zaczynamy wysadzać narcyzy, krokusy, cesarskie korony, dzielimy liliowce i piwonie. W dni liściowe wystawiamy worki z boczniakami na zewnątrz, a w ciemnych piwnicach stawiamy kostki słomy z grzybnią pieczarek. W dni owocowe czyścimy pnie drzew pestkowych z gumujących ran, wycinamy zainfekowane miejsca i pokrywamy maścią ogrodniczą lub Funabenem czy emulsją.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Można sadzić krzewy owocowe
Teraz można sadzić maliny, borówki, a także nieszpułkę, oliwnik czy świdośliwy. Zainteresujmy się nowymi odmianami krzewów owocowych. W dni korzeniowe po pełni wysadzamy czosnek jadalny, najlepiej polskie odmiany ozime, takie jak Harnaś, Arkus czy Mega. Wysadzamy również jesienną dymkę, zbieramy chrzan i średnio wczesną marchew. Warto posiać również rzodkiewkę. W dni kwiatowe, jeśli zapragniemy wiosną samosiejek rudbekii, kosmosów czy nagietków, zebrane nasiona rozsypmy po rabacie.
Małgorzata Wyrzykowska