Dzień na koszenie
Wykorzystajmy ten dzień na koszenie, zasilanie jesiennymi nawozami, usuwanie chwastów, a także wertykulację trawników, dzięki czemu murawa się zagęści, zazieleni i rozrośnie. Wykonujemy cięcie sanitarne i formowanie żywopłotów.
Czas jesiennych zbiorów warzyw
Dni owocu sprzyjają cięciu drzew pestkowych (pod warunkiem że pogoda słoneczna i sucha), jeśli zakończyliśmy zbiór owoców. W jagodniku zakładamy odkłady poziome czarnych porzeczek i agrestu, a w malinach wycinamy pędy, które zakończyły owocowanie. Zbieramy pomidory, ogórki, inne dyniowate, a także jabłka i gruszki na przetwory.
Przekopywanie ogródka
Dni korzenia wykorzystujemy na przekopanie zagonków po warzywach, które zeszły, zasilenie ich kompostem i przygotowanie na wysiew jesiennych warzyw, np. rzodkiewki, albo pod poplon. To dobry moment na wykopywanie bylin rozmnażanych przez podział: dalii, irysów i innych.
Co siejemy w dniu kwiatu we wrześniu?
W dni kwiatu sadzimy rozchodniki, miechunki, chryzantemy, astry i wrzosy. Wysiewamy cynie, nagietki, kosmosy z myślą o kolejnym sezonie, a liliom, które zawiązały nasiona, skracamy pędy, by skierowały siły na budowę cebul. Można rozpocząć sadzenie zimowitów, a w drugiej połowie miesiąca narcyzów, krokusów i cesarskich koron.
W dni liścia sadzimy na zagonach jarmuż i wysiewamy gorczycę na zielony nawóz.
W dni owocu sadzimy drzewka i krzewy owocowe, w tym poziomki i truskawki. Tuż po nowiu dni owocu sprzyjają wszelkim przetworom, zbieramy owoce i robimy konfitury, marmolady, dżemy. Nadal sadzimy truskawki i poziomki, a także krzewy i drzewa owocowe. Można ciąć śliwy, które skończyły owocowanie.
Dni korzenia sprzyjają zbiorom warzyw korzeniowych – wyrywamy buraki, pietruszkę, marchew, ale tylko na bezpośrednie potrzeby. Do gruntu mogą trafić – czosnek, najlepiej zimowej odmiany Harnaś, oraz zimująca dymka. Na rabatach kwiatowych dzielimy irysy bródkowe i piwonie. W dni kwiatu posadźmy krzewy i drzewa obfitujące w piękne kwiaty. wyrywamy resztki przekwitłych kwiatów jednorocznych. Nawozimy jesiennymi nawozami lub kompostem azalie, różaneczniki magnolie.
Małgorzata Wyrzykowska