Dlaczego warto siać kapustę ozdobną na jesień i zimę?
Kapusta ozdobna jest doskonałym elementem jesiennych i zimowych kompozycji. Jest odporna na mróz i znosi spadki temperatur do -15°C. Jej ozdobą są kolorowe rozety liściowe, które mogą być:
- białe,
- różowe,
- żółte,
- fioletowe,
- czerwone,
- gładkie,
- karbowane,
- strzępiaste.
Dzielą się na odmiany niskie o wysokości do 30–40 cm lub wysokie dorastające do 60 cm. Roślina prezentuje urodę dopiero jesienią i stanowi doskonały element dekoracyjny ogrodów, w towarzystwie np. jesiennych chryzantem lub wrzosów, jak i balkonów w uprawie w donicach.
Jak rozmnaża się kapustę ozdobną?
Kapustę ozdobną rozmnażamy tak jak inne kapustne, wysiewając ją w czerwcu do gruntu bądź do skrzyneczek już w marcu. Rozsada wschodzi po około 10 dniach, a cały proces produkcji rozsady to 4 do 6 tygodni. Podczas wzrostu siewek należy zadbać o regularne podlewanie i usuwanie ewentualnych chwastów. Podłoże pod produkcję rozsady musi być wolne od chwastów i przepuszczalne, gleba najlepiej o odczynie pH 5,5–6,0, a ponieważ nasiona kiełkują w ciemności, należy przykryć je co najmniej na 1,5–2,0 cm warstwą ziemi. Podłoże powinno mieć ok. 20°C. Za podłoże może posłużyć substrat torfowy z dodatkiem piasku w proporcji np. 3:1. Gdy siewki zaczną się pokazywać, temperaturę obniżamy do ok. 15°C. Rozsadę na miejsce stałe wysadzamy po 15 maja, czyli gdy minie obawa przymrozków, zachowując rozstawę 40 x 40 cm.
Jak nawozić glebę pod uprawę kapusty ozdobnej?
Kapusta wymaga żyznej ziemi, najlepiej nawiezionej obornikiem lub kompostem, przepuszczalnej i wilgotnej, wilgoci wymaga szczególnie między sierpniem a wrześniem, bo to czas wiązania główek. Wdzięczna będzie również za nawożenie, co 1–2 tygodnie, nawozami dla roślin ozdobnych albo dla warzyw. Wysoko sobie cenią potas, wapń, azot, fosfor i magnez. Wskazane jest też stanowisko słoneczne, w którym główki uzyskają lepsze wybarwienie. Nie należy jej sadzić w miejscach gdzie w ubiegłym roku rosły rośliny z tej samej rodziny ze względu na ryzyko porażenia chorobami atakującymi kapustne.
W uprawie występuje około 30 odmian kapusty ozdobnej. Najpopularniejsze są te, które tworzą barwną rozetę liści, przypominające wyglądem kapustę głowiastą. W bukieciarstwie największą popularnością cieszą się odmiany na długich pędach zakończonych rozetą barwnych liści. Ciekawe są odmiany rabatowe, przypominające nieco jarmuż.
Najciekawsza grupa kapust ozdobnych
Jedną z ciekawszych grup kapust jest Tokyo F1, której rośliny mają okrągłe, wyrównane rozety o nieco mniejszym środku niż u innych odmian. Te kapusty nadają się również do jedzenia, gdyż ich liście w odróżnieniu od innych są gładkie, delikatne i pozbawione goryczki. Ciekawe są 15-centymetrowej wysokości kapusty z grupy Osaka F1 o kędzierzawych liściach. Wśród nich zasługuje na uwagę White z białym środkiem, Pink z różowym czy Red z czerwonym, a w grupie Kamome F1, które dorastają do 25 cm wysokości, znajdziemy kapusty o mocno pokarbowanych liściach, wcześniej i intensywniej się wybarwiające. Tu występują rośliny o białych, różowych i czerwonych środkach rozety o brzegach pozostających zielonymi. Red posiada czerwony środek rozety, zielone i gładkie brzegi liści. Violet ma fioletowo-czerwony środek rozety, a White – biały. Czerwona niska jest także Nagoya, a różowo-biała White Peacock.
Małgorzata Wyrzykowska