StoryEditorOgród

Kiedy i jak przycinać róże, aby pięknie zakwitły?

16.04.2020., 15:04h
Większość ludzi przycina róże jesienią. Nie popełniajmy tego błędu. Róże przycina się tylko raz w roku – właściwym terminem jest wiosna, nim ruszy wegetacja, zawsze podczas suchych i słonecznych dni. Wyznacznikiem jest czas kwitnienia forsycji, co przypada na przełom marca i kwietnia.
Nim podejmiemy decyzję o cięciu, musimy brać pod uwagę typ krzewu. Inaczej bowiem tniemy róże rabatowe, inaczej pnące, a jeszcze inaczej gatunki pienne. Warto również wiedzieć, że wielo- i wielkokwiatowe oraz pienne wymagają corocznego cięcia, inne – nie. Żelazną zasadą podczas tego zabiegu jest zachowanie centymetrowego odstępu nad pąkiem. Cięcie wykonuje się ukośnie z górnym wierzchołkiem nad pąkiem, przy użyciu ostrego sekatora. Poza tym w pierwszej kolejności usuwamy pędy chore, słabe i uszkodzone.

Skracamy co kilka lat

W przypadku odmian okrywowych, które nie wymagają regularnego cięcia, skupiamy się na pędach starych i zdziczałych, a co kilka lat odmładzamy, skracając wszystkie pędy na wysokości 10–15 cm. Róże miniaturowe skracamy do 15 cm. Podczas cięcia odmian piennych przycinamy wszystkie pędy na tyle krótko, by pozostały 3 lub 4 oczka na pędzie. Wycinamy również odrosty korzeniowe wyrastające poniżej miejsca szczepienia.

Nieco bardziej skomplikowane jest cięcie róż pnących, w przypadku których pierwsze cięcie wykonujemy dopiero w 4. roku po posadzeniu. Zostawiamy wówczas 4 pędy stanowiące szkielet, a boczne skracamy do 30–40 cm, tak aby na pędzie pozostało 5 oczek. Odmiany rabatowe, czyli wielokwiatowe, przycinamy na wysokości 30–60 cm – w zależności od tego, czy odmiana jest wysoka, czy niska. Zostawiamy do 5 oczek na pędzie, prowadząc na około 6–7 pędów. U róż wielkokwiatowych wszystkie grube pędy skracamy do 30 cm wysokości, zostawiając po 4–6 oczek, cieńsze natomiast skracamy do 20 cm, pozostawiając 2–4 oczek. Słabe wycinamy tuż przy korzeniu.
Systematyczne cięcie róż wielkokwiatowych dobrze wpływa na ich wzros
  • Systematyczne cięcie róż wielkokwiatowych dobrze wpływa na ich wzrost

Intensywnie cięte róże wydają mniej kwiatów

Dzięki cięciu uzyskamy właściwie uformowany krzew i pozbędziemy się uszkodzonych i szpecących pędów. Cięcie wpłynie także na wzrost rośliny i kwitnienie. Zaniedbany krzew się zagęści, a kwitnienie będzie zminimalizowane, kwiaty zdrobnieją. Cięcie bowiem wpływa na wielkość i liczbę kwiatów, a także porę kwitnienia. Krzewy słabo cięte kwitną wcześniej, ale mają drobniejsze kwiaty, choć będzie ich więcej. Intensywnie cięte róże wydają mniej kwiatów, lecz okazalszych, na grubszych i dłuższych pędach.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie Główne: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 03:03