![Jak samemu wyhodować krzew ozdobny? [PORADNIK]](/templates/site/images/jpgs/h_no-image_640.jpg)
Preparaty olejowe na szkodniki w ogrodzie
Preparaty olejowe są bardzo skuteczne w walce ze szkodnikami. Środki na bazie olejów należą do ekologicznych, polecanych do stosowania w sadach i ogrodach przydomowych. Ważne jest również to, że stosuje się je w stanie bezlistnym, gdy owady zapylające jeszcze nie rozpoczęły swej aktywności.
Kiedy wykonać oprysk preparatem olejowym?
Preparaty olejowe stosujemy do zwalczania szkodników na wszystkich gatunkach roślin, które są atakowane przez mszyce, przędziorki, tarczniki, wciornastki, ochojniki, czerwce czy mączliki, czyli krzewach i drzewach owocowych oraz drzewach i krzewach ozdobnych gubiących liście na zimę oraz iglakach. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, już w marcu warto wykonać oprysk z wykorzystaniem preparatu olejowego, na bazie np. parafiny. Całkowicie szkodników nie zniszczymy, bo te bardzo szybko się rozmnażają, ale jest szansa, że zniszczymy chociaż stadium zimujące. Kolejne etapy ich działalności będziemy niszczyć już z wykorzystaniem preparatów kontaktowych lub systemicznych.
Olej parafinowy do ochrony roślin
Do ochrony roślin używamy oleju parafinowego, który ma zastosowanie jako insektycyd oraz jako adiuwant zwiększający przyczepność. Olej rydzowy to kolejny naturalny olej, który działa kontaktowo na szkodniki, a na roślinie powierzchniowo. Ważne, że stosowanie tego oleju pozwala na zjadanie ziół, warzyw i owoców zaraz po zabiegu. Trzeba je tylko dokładnie umyć. Olej rzepakowy również znalazł zastosowanie w ochronie roślin jako insektycyd. Ma działanie kontaktowe na szkodniki i powierzchniowe na rośliny. Wszystkie preparaty na bazie oleju rzepakowego mają okres karencji od 3 do 7 dni.
Na jakiej zasadzie działają wymienione preparaty olejowe?
Warstwa oleju naniesiona na roślinę, na której żerują szkodniki, pokrywa je tłustą powłoką, a owady znajdujące się pod nią mają zatkane przetchlinki znajdujące się na ich ciele, służące do oddychania. W konsekwencji owady się duszą. Warunkiem jest bardzo dokładne i staranne pokrycie roślin preparatem, a szczególnie miejsc, w których żerują. Oleje duszą także jaja, które prowadzą wymianę gazową, bo to również żywe stadium rozwojowe, podobnie jak larwy czy osobniki dorosłe. Dodatkowo oleje unieruchamiają szkodniki, bowiem warstwa oleju przysycha, tworząc cienką skorupkę zatrzymującą szkodniki w bezruchu.
Zawsze jednak czytajmy informacje zawarte w etykiecie środka i stosujmy się do nich. Nie traktujmy preparatów olejowych jako nieszkodliwe, bo źle użyte mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Przeczytaj również:
Małgorzata Wyrzykowska