Liście kapusty pekińskiej zawierają duże ilości łatwo przyswajalnego białka oraz wiele witamin i sole mineralneMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOgród

Koniec lipca to dobry czas na siew kapusty pekińskiej. Jaką ją uprawiać?

27.07.2024., 08:00h

Koniec lipca to odpowiednia pora na siew kapusty pekińskiej. Dowiedz się, w jaki sposób ją uprawiać.

To wyśmienite, delikatesowe warzywo liściowe nieśmiało wkracza na nasze zagonki. Jest nie dość, że smaczne, to również dość łatwe w uprawie. Nie ma powodu do obaw przed podjęciem tego wyzwania, a co warto o nim wiedzieć – podpowiadamy.

Kiedy należy wysiewać kapustę pekińską?

Jest to warzywo dwuletnie, co oznacza, że w drugim roku uprawy tworzy kwiaty i nasiona, a wówczas staje się niesmaczne. Do użytku nadaje się roślina z pierwszego roku uprawy. Zdarza się jednak, że może utworzyć kwiatostan też w pierwszym roku, dlatego należy wysiewać ją w drugiej i trzeciej dekadzie lipca, by nie zdążyła wydać kwiatów, jednak nie później, ponieważ nie zdąży osiągnąć dojrzałości zbiorczej.

Jakie stanowisko wybrać pod uprawę kapusty pekińskiej?

Pod uprawę należy wybrać stanowisko słoneczne, ewentualnie półcień, i osłonięte od wiatru. Odpowiednia do jej uprawy jest gleba żyzna, próchnicza o pH 6,5–7,3. Choć urośnie na każdej glebie, to lepiej unikać gleby ciężkiej i bardzo kwaś­nej. Dla poprawy podłoża dobrze jest zastosować nawożenie obornikiem lub kompostem. Kapustę uprawia się w pierwszym roku po oborniku – tak jak większość kapustnych.

Rośliny mogą być uprawiane niemal po wszystkich warzywach, które schodzą z zagonu do połowy lipca, z wyłączeniem kapustnych.

Na jaką głębokość wysiać kapustę pekińską?

Nasiona umieszczamy na głębokość 1 cm, po jednym nasionku w dołku. Można wysiewać po dwa lub trzy nasionka punktowo, lecz po wzejściu siewek słabsze usuwamy, ucinając tuż nad ziemią. Odległość między rzędami powinna wynosić 40 cm, w rzędzie natomiast odległości 30–40 cm. Dla szybkich wschodów, czyli przyspieszenia kiełkowania, należy zadbać o wysoką wilgotność. Dobrze jest na kilka dni przed siewem cały zagon dobrze podlać, by ziemia nawilgła na odpowiednią głębokość, i utrzymywać wilgoć aż do wschodów. W późniejszym czasie, czyli od połowy sierpnia do końca września, gdy przypada okres największego zapotrzebowania na wilgoć, należy w zależności od pogody stosować mniej więcej co tydzień podlewanie w ilości 20 l wody na 1 m2.

Czy kapusta pekińska wytrzymuje przymrozki?

Kapusta wytrzymuje spadki temperatur do –6°C. W związku z tym można ją zbierać od października, a w sprzyjających warunkach zbiór może trwać do grudnia. Jeśli prognozowane są większe spadki temperatur, kapustę z dużą bryłą korzeniową przenosimy do chłodnej i przewiewnej piwnicy, gdzie ją dołujemy w wilgotnym piasku. Możliwe jest także zadołowanie jej w inspekcie lub w dołach na zewnątrz, pod warunkiem przykrycia roślin matami, liśćmi lub innym materiałem izolacyjnym. Tak zabezpieczone rośliny powinny wytrzymać do połowy stycznia.

Jakie szkodniki żerują na kapuście pekińskiej?

Zmorą są szkodniki, takie jak pchełki ziemne i gąsienice kapustnika. Sprawdzajmy zatem liście kapusty w poszukiwaniu żółtych jaj złożonych przez bielinka kapustnika i niszczmy je. Pchełki możemy zwalczać bądź ograniczać ich występowanie, nakrywając rośliny włókniną lub gęstą firanką. Należy jednak rośliny szczelnie przykryć tuż po siewie, zostawiając zapas materiału dla rosnących liści. Ich występowanie ograniczymy uprawą współrzędną, siejąc sałatę, szpinak lub kocimiętkę. Do pryskania w celu zniszczenia szkodników lub profilaktycznie warto stosować preparaty z wrotyczu lub piołunu bylicy.

Przeczytaj również:

image
Ogród

Jak uprawiać sałatę szparagową?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. październik 2024 02:26