StoryEditorOgród

Koróweczka, siatkóweczka i namiotnik – groźne szkodniki w Twoim sadzie

12.07.2019., 18:07h
W uprawach sadowniczych niebagatelną rolę wśród szkodników pełnią zwójkówi, w tym koróweczka i siatkóweczka, a także namiotnik. Jak je rozpoznać i jak zwalczać?

Zwójkówka koróweczka – najgroźniejsza dla jabłoni

Zwójkówka zasiedla wszystkie drzewa owocowe, lecz szczególnie jej ofiarą padają jabłonie.

Jest to motyl o przednich pomarańczowych skrzydłach z licznymi plamkami i metalicznymi liniami. Ich rozpiętość sięga 17 mm. Tylne skrzydła nieco mniejsze, o ciemnobrązowym zabarwieniu.

Lot motyli rozpoczyna się w połowie maja i trwa do 4 miesięcy, największą ilość motyli odnotowuje się w czerwcu i lipcu. Dorosłe samice składają jaja na gładkiej powierzchni kory pni i konarów po 2 szt., samica w sumie może złożyć do ok. 90 szt. w 2 do 3 dni po wylocie. Jaja są owalne, początkowo mlecznobiałe, z czasem zmieniają zabarwienie na czerwonawe. Czas rozwoju jest uzależniony od przebiegu pogody i może trwać tydzień a czasem 3 tygodnie.

Po tym czasie z jaj wylęgają się jasnożółte lub bladoszare gąsienice z brązowozłotą głową, które mają ok. 11 mm długości. Posiadają szare brodawki na ciele, na szczycie których są szczeciny. Gąsienice wgryzają się pod korę, gdzie drążą korytarze tuż pod jej powierzchnią. Z czasem wgryzają się do głębszych warstw i tam żerują. Co ciekawe, ...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 04:26