StoryEditorWiadomości rolnicze

Krokusy, narcyzy, tulipany pędzimy, by szybciej zakwitły

31.01.2017., 14:01h
Pędzenie roślin ozdobnych jest metodą na uzyskanie wcześniej kwitnących okazów. Do tego celu wybieramy głównie hiacynty, narcyzy, krokusy, tulipany. Możemy sięgnąć po rośliny rosnące w gruncie. Często umieszczamy je w glebie w koszyczkach lub doniczkach, chroniąc przed gryzoniami. Teraz można je przenieść do pomieszczeń.

Hiacynt – w wazonie

Wybrane do pędzenia bulwy hiacyntów umieszczamy w misie lub innym naczyniu wypełnionym ziemią torfową. Ważne, by bulwa wystawała nieco ponad powierzchnię podłoża. Utrzymujemy je w zupełnej ciemności, w temperaturze około 4°C, przez 8 tygodni, dbając, by podłoże było lekko wilgotne. Gdy pędy osiągną około 5 cm wysokości, przenosimy je do pomieszczenia widnego o temperaturze około 10°C, a gdy pąki kwiatowe zaczną nabrzmiewać i pękać – w jasne miejsce. Podczas kwitnienia utrzymujemy stałą wilgotność podłoża i temperaturę oscylującą w okolicach 16°C. Co 2 tygodnie dobrze jest zasilać rośliny uniwersalnym roztworem nawozowym. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, kwiaty będą zniekształcone. Bulwy hiacyntów możemy również umieścić w specjalnych wazonach. Wypełniamy wazon kamykami i wodą. Powinny do niej sięgać jedynie korzenie.

Narcyzy można pędzić podobnie jak hiacynty. W torfie, ciemności, temperaturze nieprzekraczającej 4°C  trzymamy je do czasu, aż pędy osiągną 8 cm wysokości. Wówczas potrzebują temperatury w okolicach 10°C. Gdy wytworzą pączki, potrzebują światła i 16°C oraz stałej wilgotności. Zbyt duża doprowadzi do gnicia cebul lub chorób grzybowych. Od czasu zawiązania pąków kwiatowych co 2 tygodnie zasilamy rośliny płynnym nawozem mineralnym bogatym w potas.

Nocą lubią chłód

Krokusy, zwane inaczej szafranami, też z powodzeniem możemy poddać pędzeniu. Proces zawiązywania pączków rozpoczyna się u nich jeszcze przed nadejściem mrozów. Zimą wykorzystują składniki zawarte w cebulkach. Do właściwego rozwoju wymagają temperatury 6–8°C. Od umieszczenia w podłożu do rozwoju pączków kwiatowych mija około 16 tygodni, ale możemy nabyć w sklepach ogrodniczych rośliny już podpędzone. Utrzymując na początku temperaturę do 8°C, stopniowo przyzwyczajamy je do wyższych, przenosząc do coraz cieplejszych pomieszczeń. Gwarancją długiej świeżości kwiatów tych trochę wymagających roślin jest przenoszenie ich na noc do pomieszczeń chłodniejszych, by w ciągu dnia otrzymały nieco więcej ciepła.

Tulipany nadają się nie tylko na kwietne rabaty, lecz także do mis i eleganckich pojemników. Cebule tulipanów traktuje się podobnie jak hiacyntów. Po zasadzeniu w misie wypełnionej torfem lub podłożem dla roślin cebulowych pozostawia w chłodnym i ciemnym miejscu, a po upływie 8–10 tygodni, gdy wyrastający z cebuli liść osiągnie 5 cm, przenosimy je do oświetlonego pomieszczenia o temperaturze około 13°C. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne i nawożone podczas kwitnienia co 2 tygodnie płynnym nawozem z potasem. Cebule tulipanów można również umieścić w naczyniach z kamykami. Do naczynia wlewamy wodę i utrzymujemy ją na takim poziomie, by cebule były suche, a wypuszczone korzenie sięgały do wody.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 09:38