Różne odmiany lilii mają różne wymagania glebowe
Rośliny preferują glebę próchniczną. Lilie orientalne wymagają lekko kwaśnego podłoża o odczynie pH 4–5, natomiast lilie azjatyckie i trąbkowe preferują odczyn pH 6–7.
Drugim ważnym aspektem jest stanowisko, na którym wcześniej nie rosły rośliny cebulowe. Wybierajmy słoneczne, natomiast podłoże przed nadmiernym nagrzewaniem, którego korzenie nie lubią, powinno być osłonięte ściółką z kory, trocin, torfu. Powiedzenie, że głowa lilii musi być w słońcu, a nogi w cieniu, jak widać ma swoje uzasadnienie.
Gleba musi być przepuszczalna, próchniczna, żyzna, głęboko uprawiona, o dobrych właściwościach fizycznych, które zapewnią dostateczny dostęp powietrza do korzeni. Na glebach zimnych i nieprzepuszczalnych lilie rzadko się udają. W okresie wzrostu należy zapewnić im dużą ilość wody, ale musi mieć ona swobodny odpływ, by nie tworzyły się zastoiska.
Uprawa lilii różni się od uprawy tulipanów czy innych kwiatów cebulowych
Uprawa tych pięknych roślin różni się nieco od uprawy innych cebulowych. Wynika to z odmiennej budowy samej cebuli i jej fizjologicznych właściwości. Cebula składa się z wielu mięsistych łusek, a całość nie jest zabezpieczona łuską okrywającą, jak np. u tulipanów. Cebule nie przechodzą również okresu spoczynku, który pozwalałby na ich dłuższe przechowywanie na sucho.
Mięsiste korzonki, wyrastające z piętki, są zawsze żywe i nie wolno ich przesuszyć. Od czasu wykopania do ponownego sadzenia muszą pozostawać w wilgotnych trocinach lub torfie.
Czym nawozić lilie?
Najlepszym nawozem organicznym dla lilii jest ziemia liściowa lub wzbogacony w azot kompost korowy. Należy unikać świeżego obornika, a jeśli nawet zastosujemy stary, dobrze przefermentowany, to i tak nie może on dotykać cebul, a jedynie być w zasięgu korzeni.
Jak sadzić lilie?
Lilie rozmnażają się stosunkowo łatwo z cebul bocznych powstających obok cebuli matecznej, z cebul osadzonych na pędach podziemnych oraz z cebul pędowych osadzonych na pędach kwiatowych, jak ma to miejsce u lilii tygrysiej.
Cebule sadzimy na głębokość 15–20 cm w rozstawie 20–30 cm odmiany niskie i 40–50 wysokie. Warto zauważyć, że odmiany wysokie należące do mieszańców Martagon bardzo nie lubią przesadzania, więc rozsadzamy je raz na kilkanaście lat.
Na jakie odmiany lilii zwrócić uwagę?
Mało wymagającymi liliami w uprawie są lilie azjatyckie, które dorastają do 90 cm wysokości. Kwitną najwcześniej, bo już na początku czerwca.
Lilia królewska dorasta do 120 cm, tworzy kwiaty w kształcie trąbki, długie na 15 cm. Jest mało wymagająca i długowieczna.
Lilie trąbkowe stanowią klasykę w ogrodzie, dorastają do 2 m, tworzą okazałe kwiaty w kształcie lejka i zwykle o innym zabarwieniu po zewnętrznej stronie.
Bardzo modne są lilie drzewiaste, które są odmianą zarówno lilii trąbkowych i orientalnych, jak i ich mieszańcami. Dorastają do 230 cm i tworzą czasem do 30 kwiatów w kwiatostanie.
Najbardziej wrażliwe i wymagające są lilie orientalne. Pochodzą od gatunków rosnących m.in. w Japonii. Są podatne na choroby i nie całkiem mrozoodporne, wymagają okrycia na zimę.
Cebule wykopujemy co 2 lata.
Małgorzata Wyrzykowska