Pod drzewami w efekcie opadu świętojańskiego znajdziemy sporo zawiązków owoców, które należy zebrać, ponieważ często są w nich zasiedlone larwy owocówki.
W dzień korzenia warto przerwać pietruszkę i marchew
Tuż po pełni, w dni korzenia, warto zająć się pracami gruntowymi. Przerywamy pietruszkę, marchew, buraczki, by miały więcej miejsca na budowę korzeni.
W dni kwiatu dzielimy kosaćce, wykopujemy cebule tulipanów, narcyzów, żonkili, hiacyntów itp. Zbieramy i suszymy kwiaty na suche bukiety, a kwiaty lawendy na domowe potrzeby. Przycinamy krzewy, które już przekwitły, usuwamy przekwitłe kwiatostany, sadzimy drzewa, krzewy i byliny o dekoracyjnych kwiatach sprzedawane w pojemnikach. Na zagonach wysiewamy nasiona roślin liściowych z myślą o zakończeniu sezonu, czas zatem na jarmuż, sałatę, roszponkę czy rukolę.
Sadzenie bylin w lipcu? Dlaczego nie!
Na rabatach kwiatowych sadzimy byliny okrywowe, rośliny o ozdobnych liściach, bluszcze, winobluszcze, winorośl japońską, a także iglaste i liściaste żywopłoty.
Po nowiu w dni owocu jeszcze możemy sadzić rozsadę dyniowatych, czyli melonów, kawonów, cukinii i dyń. Siejemy groszek cukrowy na płaskie strąki. Zbieramy owoce i warzywa owocowe, ale nie przeznaczamy ich na przerób, gdyż Księżyc nie sprzyja.
Pod koniec miesiąca w dzień owocu możemy rozpocząć cięcie drzew pestkowych. W dni korzenia siejemy czarną rzepę, rzodkiew i cykorię. Ściółkujemy rabaty. W dni kwiatu możemy rozpocząć sadzenie cebul zimowych i jesiennych krokusów, a na rozsady siejemy nasiona kwiatów dwuletnich i bylin.
Lipcowe wysiewy w ogrodzie najlepiej w dni liścia
W dni liścia siejemy jarmuż, szczypiorek, kalarepy, sałaty, dzielimy karpy szczypiorków. Zakładamy nowe trawniki, a także sadzimy pojemnikowane drzewa i krzewy o ozdobnych liściach, nie zapominając o konieczności podlewania nowych nasadzeń. Dni korzeniowe sprzyjają spulchnianiu i przewietrzaniu gleb oraz ściółkowaniu rabat, a także przerabianiu kompostu.
Małgorzata Wyrzykowska
fot. archiwum TPR (envato.elements)
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2023 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.