StoryEditorOgród

Lipiec to ostatni moment na wysianie buraków

19.07.2020., 07:07h
Do połowy lipca możemy jeszcze wysiewać buraki. Z zagonków schodzą wczesne warzywa i korzystamy ze zwalnianego miejsca, by znów je zagospodarować. Ceny warzyw zwyżkują, a my będziemy mieć zdrowe i niemal za darmo.

Jakie wymagania ma burak ćwikłowy?

Rośliny te uprawia się w drugim roku po oborniku. Pamiętajmy, że mają duże wymagania – zarówno świetlne, jak i wodne. Burak jest bardzo wrażliwy na niedobór składników pokarmowych, które pobiera z gleby w dużych ilościach. Wykazuje szczególne zapotrzebowanie na bor i magnez. Niedostatek boru powoduje zmiany w korzeniach oraz obumieranie liści sercowych. Burak urośnie na każdym stanowisku o odczynie pH 6,5 – glebę o parametrze poniżej tej wartości powinniśmy zwapnować. Nie uprawiajmy jednak buraków ćwikłowych po buraku liściowym, innych korzeniowych, szpinaku oraz po nim samym.

Buraki uprawiamy z siewu wprost na miejsce stałe, zachowując odległość między rzędami około 30 cm, w rzędzie natomiast nasiona umieszczamy po 3 sztuki co 5–10 cm. Gdy młode rośliny osiągną wysokość 5 cm, przerywamy je, pozostawiając po jednej roślinie w punkcie.

Jaka odmianę buraków ćwikłowych wybrać?

Pamiętajmy, że do uprawy poplonowej wybieramy odmiany buraka ćwikłowego o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. Mamy cały wachlarz odmian: o korzeniach spłaszczonych, kulistych, wydłużonych, a także kol...
Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 06:38