StoryEditorogród

Listopad dobrym czasem na zwalczanie ochojników

16.11.2020., 22:11h
W polskich warunkach występuje ok. 12 gatunków ochojników, z których wyróżniamy 2 grupy: ochojniki galasotwórcze i wolnożyjące.

Ochojniki najczęściej żerują na dwóch gatunkach gospodarzy

Z gatunków (mszyc) galasotwórczych najczęściej spotykamy dwa dwudomne: ochojnik świerkowo-modrzewiowy i świerkowy zielony.

Żywicielem pierwotnym dwudomnych gatunków jest jest świerk a wtórnym modrzew. Wśród wolnożyjących najczęściej spotykany jest sosnowy i wejmutkowy oraz jodłowy i daglezjowy. W cyklu rozwojowym spotykamy zarówno owady uskrzydlone, jak i bezskrzydłe. Charakterystyczne dla tych szkodników jest pokrycie ciała białym, woskowym nalotem, który wytwarzany jest przez nie bardzo intensywnie.

Na skutek żerowania na pędach tworzą się szyszkowate wyrośla, czyli galasy, wewnątrz których rozwijają się larwy. Samice składają jaja na igłach, a wylęgłe larwy wchodzą do wnętrza galasu i tam żerują. Stadium zimowym wszystkich gatunków ochojników są larwy przylepione do kory pędów pomiędzy igłami lub na dolnej stronie igieł.

Oprysk z olejem parafinowym niszczy larwy

Wygodnym i praktycznym zabiegiem zwalczającym szkodnika jest jesienno-zimowy oprysk preparatami, w skład których wchodzi olej parafinowy, np. Promanal 012 AL. Lub Promanal 60 EC. Wykonany oprysk od listopada do marca niszczy zimujące larwy ochojników i zapobiega tworzeniu się galasów. Pamiętając, że ochojniki to mszyce, możemy stosować wyciągi wodne z pokrzyw, czosnku, wrotyczu, tytoniu i cebuli, ale to są zabiegi stosowane od wczesnej wiosny.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Unsplash


Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 06:19