Lubczyk to idealna przyprawa, lek i afrodyzjak. Jak go uprawiać i suszyć?Pixabay
StoryEditorOgród

Lubczyk najlepiej sadzić we wrześniu - jakie stanowiska lubi?

15.09.2024., 08:00h

Kiedy siać lubczyk i o czym pamiętać podczas jego uprawy?

Kiedy siać lubczyk?

Są dwa terminy wysiewu nasion. Jeden to wiosenny w marcu – kwietniu do doniczek bądź skrzyneczek, drugi to koniec sierpnia – początek września wprost do gruntu.

Po jakim czasie kiełkuje lubczyk?

Z siewu wiosennego lubczyk kiełkuje po około 20 dniach, z jesiennego – wiosną następnego roku. Lepsze warunki do kiełkowania ma jednak jesienią. Ponieważ nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania, najlepiej wysiać je tuż po zbiorze na głębokość 1,5 cm w rzędach co 30 cm. Na domowy użytek wystarczą 2–3 rośliny. Inną metodą rozmnażania jest podział karp. Karpy starych egzemplarzy przecina się szpadlem na mniejsze części, wykopuje i sadzi na nowym stanowisku. Jest to uciążliwe, gdyż stary lubczyk ma mocne korzenie, które trudno wydobyć z podłoża. Podziału karp dokonujemy w maju i czerwcu. W jednym miejscu roś­lina może rosnąć nawet 12 lat.

Lubczyk, inaczej zwany maggi, preferuje stanowisko słoneczne, choć półcień też toleruje. Odpowiednia dla niego jest gleba o pH 7–7,5, żyzna bądź przeciętna, próchniczna, przepuszczalna, głęboko uprawiona, pulchna i o dużej zawartości składników pokarmowych. Nie lubi gleb suchych, zlewnych, gliniastych i kwaśnych. Lubi dodatek popiołu drzewnego z grilla lub kominka. Od połowy maja do lipca do nawożenia stosujemy nawozy naturalne, m.in. gnojowicę z pokrzyw, ściółkowanie kompostem lub ekologiczny nawóz granulowany do warzyw i owoców.

image
Lubczyk poprawia walory smakowe potraw, szczególnie rosołu
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Czy lubczyk to roślina wieloletnia?

Lubczyk jest rośliną wieloletnią o bardzo intensywnym aromacie, liściach głęboko powycinanych. Jest bliskim krewnym selera. Dorasta do 1,5–2 m wysokości. Ma proste, puste łodygi, które wyrastają z kłącza w drugim roku uprawy. W pierwszym roślina tworzy rozetę liści. Może stać się doskonałą dekoracją ze względu na wyjątkowe, atrakcyjnie wyglądające liście. W lipcu i sierpniu pojawiają się żółte kwiaty zebrane w baldachy, które nie należą do zbyt imponujących. Aromat liści jest korzenny i intensywny, smak to połączenie słodyczy, kwasu i goryczy z nutką ostrości.

Jakie zabiegi korzystnie wpływają na uprawę lubczyku?

Korzystnym zabiegiem w kolejnych latach uprawy przed zimowaniem jest cięcie. Ostrym nożem przycinamy pędy tuż nad ziemią, a następnie obsypujemy go kompostem bądź słomiastym obornikiem. Dzięki tej okrywie korzeń lubczyku przetrwa nawet największe mrozy, a rozłożona wiosną ściółka dostarczy porcji składników pokarmowych i próchnicy. Jeżeli zaniechamy cięcia, to części zielone i tak zanikną, by wiosną wznowić wegetację, więc lepiej obciąć i wykorzystać. Ściółkowanie to również ważna sprawa, bo dzięki temu gleba nie traci wilgoci, którą bardzo sobie ceni lubczyk, szczególnie w pierwszym roku uprawy.

Dlaczego lubczyk żółknie?

Jeśli lubczyk zaczyna żółknąć, to znaczy, że ma zbyt mokro, zbyt kwaśne lub za ciężkie podłoże, które nie sprzyja uprawie roślin zielnych. A jeżeli lubczyk powoli rośnie lub w ogóle nie chce rosnąć, to możliwe, że ma za sucho lub odczuwa braki składników odżywczych, czyli zbyt ubogie stanowisko.

Przeczytaj również:

image
Ogród

Rabarbar - jak go sadzić, nawozić i podlewać?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. wrzesień 2024 08:02