Mączniak prawdziwy to groźna choroba pojawiająca się podczas ciepłych i suchych okresów, a sprzyjają mu letnie miesiące. Samo porażenie następuje jednak w wilgotnym środowisku – wystarczy nawet poranna rosa. Choroba atakuje różne części roślin, łodygi, liście, pąki, kwiaty i owoce.
Na porażonych częściach pojawia się charakterystyczny lekki biały nalot, który szybko się rozprzestrzenia, a wkrótce cała roślina wygląda jak obsypana warstwą mąki. Liście zaczynają się zwijać, a ich dolna strona brunatnieje. Porażone rośliny z czasem słabną, a w skrajnych przypadkach zamierają. Ten mączniak atakuje drzewa liściaste, takie jak klony, dęby, wierzby, ale też krzewy ozdobne, w tym berberysy, lilaki czy róże, a także drzewa owocowe, np. jabłonie czy grusze. Ofiarą padają także agrest, porzeczki i truskawki. Wśród warzyw porażeniu ulegają dynia, pomidor i cebula.
Rzekomy – tylko po liście
Mączniak rzekomy jest chorobą grzybową atakującą jedynie liście. Na górnej stronie blaszki liściowej dają się zauważyć nieregularne plamy. Mogą być okrągłe, prostokątne o zabarwieniu żółtym, brunatnym brązowym bądź przezroczyste. Po pewny...