Malwy, dziewanny i dzwonki ogrodowe​ - kiedy wysiać i jak pielęgnować?Tygodnik Poradnik Rolniczy/pixabay
StoryEditorKwiaty, które ozdobią każdy ogród

Malwy, dziewanny i dzwonki ogrodowe​ - kiedy wysiać i jak pielęgnować?

08.07.2023., 08:02h
Początek lata to dobry czas na wysianie niektórych kwiatów w naszym ogrodzie. Do dwuletnich roślin ozdobnych, które warto teraz posiać należą chociażby stokrotki, dziewanna, prawoślaz różowy czy dzwonki ogrodowe. A na jakich stanowiskach wysiewać poszczególne kwiaty?

Początek lata to czas, kiedy możemy wysiewać dwuletnie rośliny ozdobne

Koniec czerwca i początek lipca to czas, kiedy wciąż możemy wysiewać ozdobne rośliny dwuletnie. Tym sposobem damy im czas, by siewki zdążyły się dobrze ukorzenić do zimy. Na ich kwiaty i tak będzie trzeba poczekać do przyszłego roku. Nasiona można wysiać na rozsadniku lub do kuwet. Podczas bardzo słonecznych dni musimy zasiewy cieniować, aby chronić je przed intensywnym promieniowaniem słonecznym i wysokimi temperaturami.

Są jednak rośliny wytwarzające silny korzeń palowy, które źle znoszą przesadzanie i te bezpieczniej jest wysiewać albo wprost na miejsce stałe, albo w wielodoniczkach. Do tych gatunków należą m.in. malwy, dziewanny i dzwonki ogrodowe. Siewki z rozsadnika możemy na miejsce stałe przepikować jesienią, najpóźniej do września, lub pozostawić do wiosny następnego roku.

Bratki ogrodowe siejemy w sierpniu, a w sierpniu przesadzamy do miejsca docelowego

Jednym z najpospolitszych kwiatów ozdobnych jest bratek ogrodowy, którego należy wysiać najpóźniej w czerwcu, by w sierpniu móc go przesadzić na miejsce stałe w rozstawie 15 × 20 cm. Dzięki temu już w marcu może obdarzyć nas kwiatami.

Również do końca czerwca należy wysiać mniej pospolity lak pachnący, by móc przesadzić go na miejsce stałe w rozstawie 25 × 30 cm, np. w lipcu, a w kwietniu kolejnego roku zakwitnie. Podobnie w czerwcu wysiewamy goździki brodate. Sadzimy je w lipcu na miejsce stałe w rozstawie 20 × 25 cm, w kolejnym roku od maja rozpoczną kwitnienie.

image

Bratki ogrodowe zostały wyhodowane z trzech dzikich gatunków fiołka: trójbarwnego, żółtego i ałtajskiego.W polskich ogrodach bratki uprawiane są od wieków

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Czerwiec i lipiec to idealny czas na wysiewanie stokrotek i naparstnicy purpurowej

Przez czerwiec i lipiec możemy wysiewać stokrotkę pospolitą, którą we wrześniu przesadzimy na miejsce stałe w rozstawie 15 × 20 cm, by od marca weszła w okres kwitnienia.

W czerwcu i lipcu wysiewamy naparstnicę purpurową, którą w sierpniu lub wrześniu przesadzimy na miejsce stałe w rozstawie 40 × 50 cm, a zakwitnie nam w czerwcu przyszłego roku.

W czerwcu lub lipcu wysiewamy również miesiącznicę roczną, którą we wrześniu wysadzamy na miejsce stałe w rozstawie 20 × 30 cm, by w maju zaczęła kwitnienie.

Dziewannę pospolitą wysiewamy na przełomie czerwca, a we wrześniu sadzimy na miejsce stałe w rozstawie 40 × 50 cm, by w czerwcu kolejnego roku weszła w okres kwitnienia.

image

Naparstnica purpurowa w stanie naturalnym występuje w Karkonoszach. Jest zaliczana do jednych z najbardziej trujących roślin, lecz ma także właściwości lecznicze

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

W czerwcu i lipcu przypada termin siewu dzwonka ogrodowego, siewki którego przesadzimy na miejsce stałe w sierpniu w rozstawie 30 × 40 cm, a zakwitnie w czerwcu przyszłego roku.

Termin siewu prawoślazu różowego również przypada na czerwiec – lipiec, a przesadzanie na sierpień – wrzesień w rozstawie 50 × 60 cm, by mógł zakwitnąć już w czerwcu przyszłego roku.

W jakim miejscu Słońce czy półcień?

W lekko zacienionym miejscu dobrze się czują stokrotki i niezapominajki, a także bratki, naparstnice i miesięcznica roczna. Bardzo dobrze czują się nad brzegiem zbiorników wodnych oraz pod drzewami.

Niezapominajki leśne i stokrotki mogą tworzyć ogromne kolorowe plamy. Goździki brodate i dzwonki ogrodowe preferują słoneczne stanowisko. ​W każdym przypadku ważna jest odpowiednia wilgotność podłoża, ponieważ rośliny ucierpią z braku wody.

Bratki są uniwersalne, lubią półcień, ale również stanowiska słoneczne. Jednak zbyt silne promieniowanie słoneczne, szczególnie u odmian intensywnie wybarwionych, np. granatowych lub bordowych, może spowodować blednięcie płatków.

Kwiaty dwuletnie mogą doskonale komponować się z bylinami, karłowymi krzewami, zarówno liściastymi, jak i iglastymi. Malowniczo prezentują się np. wielobarwne malwy posadzone wzdłuż ogrodzeń, które wpisują się doskonale w pejzaż naszego kraju.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 16:32