Najlepiej czuje się na glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej o odczynie obojętnym, ale równie obficie powinna zaowocować w mniej sprzyjających warunkach. Warto zwrócić uwagę na to, jaka roślina rosła wcześniej na stanowisku, na którym planujemy wysadzić cukinię. Ważne, aby nie było to warzywo z rodziny dyniowatych. Nasiona wysiewa się w połowie maja, bezpośrednio do gruntu, po ustąpieniu przymrozków. Siejemy je wg tzw. siewu gniazdowego po 2–3 nasionka do dołka o głębokości ok. 4 cm. To bardzo rozłożyste rośliny, dlatego rozstaw nie powinien być mniejszy niż metr na metr.
W celu lepszego wykorzystania gleby razem z dyniowatymi można prowadzić uprawę warzyw wcześniej wysiewanych lub wysadzanych do gruntu, np.: sałaty, rzodkiewki, kapusty wczesnej lub kalafiorów wczesnych. Gdy wzejdą siewki cukinii, należy pozostawić w gnieździe tylko jedną, najsilniejszą roślinę. Z jednego krzaczka można najczęściej uzyskać od 12 do ponad 40 owoców.
Lubi słońce i wilgoć
Cukinia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych z ciepłym i wilgotnym podłożem, najlepiej jeśli miejsce to jest też osłonięte od wiatru. Warto pamiętać, że gleba nie powinna być zbyt mokra, gdyż może powodować zagniwanie leżących na niej owoców. Aby tego uniknąć, gdy tylko roślina zacznie owocować, ziemię należy wyściółkować korą lub słomą, co pomoże w zachowaniu wilgoci i zapobiegnie leżeniu owoców bezpośrednio na podłożu.
Warzywo to ma setki odmian, jednak w naszych warunkach najlepiej czują się odmiany o podniesionej odporności na chłód – Astra Polka, Soraya i Nimba o zielonych owocach i Atena Polka F1 z żółtopomarańczowym plonem.
Pielęgnacja roślin cukinii polega na spulchnianiu gleby, odchwaszczaniu, podsypywaniu sporą ilością kompostu lub nawożeniu wieloskładnikowym preparatem i nawadnianiu w razie potrzeby. Należy pamiętać, że podlewanie roślin najlepiej wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem, wtedy wykorzystanie wody będzie największe. Podczas podlewania należy także unikać nalewania wody bezpośrednio na liście. Jeśli nie zapewni się roślinie odpowiedniej ilości wody, owoce będą drobne i niezbyt smaczne. Warto też dodać, że krzaczki cukinii często odwiedzają nieproszeni goście – ślimaki. Należy dołożyć wszelkich starań, aby się ich pozbyć.
Zbiór warzyw dyniowatych trzeba koniecznie przeprowadzić przed nadejściem pierwszych jesiennych przymrozków, gdyż przemarznięcie powoduje ich szybkie psucie. Warzywo to nadaje się również do przechowywania – jeśli stworzy się mu dogodne warunki. Należy je przechowywać w temperaturze 6–10°C, dodatkowo owinięte w folię.
Ewelina Hahnel