StoryEditorOgród

Migdałowiec – jak uprawiać ten piękny krzew w ogrodzie?

12.03.2021., 17:03h
Jeśli wiosną odwiedzisz szkółkę roślin z pewnością dostrzeżesz tam wysokie i smukłe drzewko o pięknych różowych kwiatach. To migdałek trójklapowy nazywany też migdałowcem. który pięknie kwitnie i cudownie pachnie migdałami. A jak go uprawiać?

Migdałek kwitnie już w połowie marca

Bliski krewny śliwy, moreli i brzoskwini, czyli migdałek trójklapowy, zwany także migdałowcem to jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów ogrodowych.

Migdałek, którego największym atutem są drobne kwiaty, pojawiające się, w zależności od pogody oraz od miejsca sadzenia, zwykle kwitnie od połowy marca nawet do połowy maja. Jest, także łatwy w uprawie i nie rozrasta się nadmiernie, dlatego można uprawiać go także w małych ogrodach.

Krzew ma nieco nierzeczywisty, cukierkowy wygląd, ale w tym tkwi cały jego urok. Kwiaty, którymi jest obsypany, naprawdę robią wrażenie. Pod koniec kwietnia pojawia się ogromna obfitość różowych „różyczek”. Wygląda to naprawdę czarująco, zważywszy na to, że w okresie kwitnienia krzew nie ma liści.

Uprawa i pielęgnacja migdałka

Migdałek w ogrodzie, w postaci krzewu, lepiej toleruje niskie temperatury niż odmiany szczepione na pniu. Dlatego do uprawy w zimniejszych rejonach Polski proponuje się właśnie tę formę rośliny. Aby ochronić roślinę przed mrozem, należy na zimę owijać drzewko agrowłókniną lub matami słomianymi, pamiętając jednak o tym, by zostawić mu sporo miejsca do oddychania.

W czasie suszy migdałek powinien być podlewany. Można sporadycznie dokarmiać go nawozami. Optymalne są nawozy organiczne (np. obornik i kompost). Warto także stosować ściółkę, która ograniczy wyparowywanie wody z gleby, a przy okazji zmniejszy zachwaszczenie.

Migdałek trójklapowy najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych. Pędy trzeba skracać tak, aby, licząc od podstawy na każdym z nich pozostawić od 3 do 5 pąków. Należy też pamiętać, by całkowicie usuwać pędy chore, zaatakowane przez szkodniki uszkodzone oraz skierowane do wnętrza korony.

Choroby atakujące migdałka

Krzew czasem jest porażany przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Choroba rozwija się na gnijących kwiatach, a potem na liściach, które zmieniają barwę i skręcają się. Nieleczona doprowadza do całkowitego zamierania roślin. Ryzyko wystąpienia choroby można ograniczyć przez prawidłowe i regularne cięcie. Zabieg jest konieczny także dla obfitego, corocznego kwitnienia.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. styczeń 2025 15:47