Kiełkowanie mikronasionfreepik
StoryEditorOgród

Mikro-zielenina w domowych doniczkach: jakie daje korzyści i jak ją uprawiać?

03.02.2024., 08:00h
W jaki sposób uprawiać microgeens, kiedy je zbierać oraz które warzyw nadają się do uprawy tą metodą?

Czym są microgeens?

Microgreens (czyt. mikrogrins) to podrośnięte kiełki warzyw lub ziół, a także kwiatów z wykształconym jednym lub dwoma liśćmi właściwymi. W odróżnieniu od kiełków uprawiamy je na warstwie ziemi w pojemnikach. Jest to forma warzywa lub zioła nadal niedojrzała, lecz bardziej zaawansowana w rozwoju niż kiełki. W odróżnieniu od kiełków, które zbiera się po kilku dniach od wysiania, microgreens do zbioru są gotowe, gdy osiągną około 5 cm wysokości. Do uprawy tą metodą nadają się wszystkie warzywa o jadalnych liściach, m.in. sałata, rukola, szpinak, rokietta siewna, bizuna, kapusta czerwona, brokuł, kalarepa, koper, jarmuż, a także burak liściowy i ćwikłowy, rzodkiewka i rukiew wodna. Natomiast z ziół można wysiewać kolendrę, trybulę, gorczycę musztardową i wszystkie gatunki bazylii.

image

Mikrowarzywa rzodkiewka

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

W jaki sposób wysiewać microgeens?

Do uprawy należy zaopatrzyć się w nasiona na microgreens, naczynie i ziemię lub torf, najlepiej wzbogacone w składniki pokarmowe. Za pojemnik mogą posłużyć opakowania, w które pakowane są miksy sałat czy myte warzywa. Ważne, by zmieściła się w nim 1,5–3-centymetrowa warstwa podłoża. Muszą mieć również otwory w dnie, by odpływała woda. Długość i szerokość pojemników dostosowujemy do potrzeb i warunków, jakimi dysponujemy, np. do szerokości parapetu. Gdy pojemnik wypełnimy podłożem, przystępujemy do siewu nasion (dobrze wcześniej je moczyć przez kilka godzin). Umieszczamy je równomiernie na powierzchni (nie za gęsto), przykrywamy cienką warstwą ziemi i spryskujemy wodą. Pojemnik ustawiamy w widnym miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa. Warto nakryć pojemnik przezroczystym drugim pojemnikiem, by zapewnić siewkom stałą temperaturę i wilgotność, co ma dobry wpływ na wzrost. Dla otrzymania właściwych roślin należy zapewnić im jak najlepszy dostęp do światła, by nie wyrosły wydłużone, blade i rachityczne. Siewki rosną szybko i pobierają duże ilości wody, więc należy je systematycznie podlewać, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Nie można również przelewać roślin, aby nie powstawały kałuże wody na powierzchni. To grozi gniciem siewek.

image

młode listki

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Kiedy zbierać microgeens?

Gdy roślinki osiągną około 5 cm wysokości i wykształcą pierwsze liście (nie liścienie), microgreens nadają się do zbioru. Cały proces od siewu po zbiór trwa od 10 do 20 dni, w zależności od warunków, jakie im stworzymy. Rośliny wycinamy tuż nad powierzchnią ziemi nożyczkami, a po ich zebraniu można ponownie w tym samym pojemniku zasiać kolejną porcję nasion. Zebrane roślinki można zjadać na bieżąco lub po przepłukaniu przechowywać kilka dni w lodówce. Stanowią doskonały dodatek do kanapek, jak również wielu potraw. Panuje tu pełna swoboda – można wysiać jeden gatunek roślin, jak i zestaw wielu, byle dopasować czas ich kiełkowania. W sklepach ogrodniczych dostępne są zarówno nasiona do microgreens, jak i komplet pojemników, nożyczki i spryskiwacze.

image
STYCZNIOWY WYSIEW NASION

Jakie rośliny warto wysiać na przełomie stycznia i lutego?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 20:17