Ziemiórki czasem pomagają roślinom, ale są jednak szkodnikami
Ziemiórki to muchówki o czarnym kilkumilimetrowej długości ciele i przezroczystych skrzydłach. Larwy ziemiórek osiągają długość 7 mm, mają czarną główkę i przezroczyste ciało z widocznym wewnętrznym przewodem pokarmowym. Samice, które żyją nie dłużej niż 7 dni, składają jaja w ziemi. Po upływie około 4 dni wykluwają się z nich larwy, które żerują na korzeniach roślin doniczkowych przez 2 tygodnie, po czym ulegają przepoczwarzeniu w stan poczwarki, a następnie stają się dorosłymi muszkami gotowymi do rozmnażania.
Te szkodniki czasem robią również dobrą robotę. Gdy jest ich mało, nie szkodzą roślinom, bowiem odżywiają się martwą materią organiczną. Jednak w miarę upływu czasu ich populacja się powiększa, a materii zaczyna brakować. Wtedy zaczynają podgryzać korzenie i podstawę łodyg.
Jak się pozbyć tych niechcianych lokatorów?
Na przykład stosując środki chemiczne, np. Decis 2.5 EC. Lepiej jednak sięgnąć po domowe sposoby, równie skuteczne. Jednym z nich jest wyciągnięcie rośliny z doniczki i wytrząśnięcie reszty podłoża spomiędzy korzeni. Podłoże moż...