Odstrasz ziołami
W Polsce występuje bardzo wiele gatunków mszyc, a ich łupem padają niemal wszystkie rośliny uprawne. Szczególnie narażone są młode, soczyste, niezdrewniałe pędy, które czasem są oblepione niezliczoną ilością tych owadów. Żerują one na roślinach, z których wysysają soki, co czasami prowadzi do obumierania.
Jednym ze sposobów na mszycę jest uprawa współrzędna roślin, czyli odpowiedni dobór gatunków na jednym zagonie albo uprawa roślin o intensywnym zapachu (czosnek, cebula, mięta, lawenda) wśród warzyw.
Zanim sięgniemy po preparaty chemiczne, spróbujmy wykorzystać to, co mamy pod ręką, np. wywar z cebuli. 70 g drobno pokrojonej cebuli zalewamy 10 l wody i wolno gotujemy przez 30 min. Studzimy i pryskamy bez rozcieńczenia. Wyciąg z czosnku: 20 dag zmiażdżonych ząbków zalewamy 10 l wody i odstawiamy na dobę, po upływie tego czasu pryskamy zaatakowane rośliny.
Najskuteczniejszym preparatem roślinnym do zwalczania mszyc jest podobno wyciąg z mniszka lekarskiego. 40 dag liści mniszka zalewamy 10 l wody i odstawiamy na dobę. Po dobie pryskamy rośliny. Warto zauważyć, że wywar z mniszka to również zalecany sposób na przędziorki, roztocza i miodówki.
Możemy też opryskać rośliny mieszanką mleka i wody, to może przynieść oczekiwany efekt. Mleko mieszamy z wodą w proporcji 1:1 i tę mieszaninę stosujemy do pryskania. Ważne, by mleko było prosto od krowy a nie po obróbce, z kartonu.
- Mszyce opanowały wierzchołki pędów świdośliwy. Widać też opiekujące się nimi mrówki
Płyn nie tylko do naczyń
Kolejna propozycja to preparat z użyciem płynu do naczyń. Jest to skuteczny sposób na pozbycie się zarówno mszyc, jak i przędziorków i wełnowców.
Zda egzamin w ochronie roślin balkonowych, pokojowych, a także upraw ogrodowych. 2 krople płynu do naczyń wlewamy do butelki ze spryskiwaczem, uzupełniamy ciepłą wodą, zakręcamy i energicznie potrząsamy.
Spryskujemy dokładnie roślinę, pamiętając przy tym, że mszyce są również na spodniej stronie liści. Następnego dnia po pozbyciu się mszyc, spłuczmy rośliny czystą wodą. Dobrym, wypróbowanym sposobem jest oprysk na bazie sody oczyszczonej. 0,5 łyżki stołowej rozpuszczamy w 1 l wody i uzyskaną miksturą pryskamy rośliny. Dla podniesienia efektu, możemy dodać kilka kropel płynu do naczyń.
Przyjaźń z mrówkami
Wiemy, że mszyce żyją w symbiozie z mrówkami, można nawet powiedzieć, że mrówki dbają o mszyce, ponieważ żywią się mszycową spadzią. Dlatego zwalczając mszyce warto niszczyć również mrówki albo je choć wypłoszyć. Skutecznym sposobem jest spryskiwanie dróżek mrówczych 10-procentowym octem. Owady te nie znoszą zapachu octu i powinny się wyprowadzić. Skutecznie ich się również pozbędziemy, gdy ich ścieżki wysypiemy sodą oczyszczoną wymieszaną z cukrem.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, z bólem serca, ale trzeba sięgnąć po preparaty chemiczne. Polecanymi środkami owadobójczymi są m.in.: Mospilan 20 SC, Calypso 480 SC czy Pirimor 500 WG. Środki chemiczne stosujemy z zachowaniem wszystkich zaleceń odnośnie terminów i dawek podanych przez producenta. Wszelkie zabiegi chemiczne przeprowadzamy w godzinach wieczornych po oblocie pszczół bądź wczesnym rankiem.
Małgorzata Wyrzykowska